• 13 Haziran 2013, Perşembe

Geçmişten çıkarımlarda bulunarak bugüne bakmak


İki önemli olgudan söz etmek istiyorum. Biri tarihe, yani geçmişe takılı kalmak, diğeri de tarihten, geçmişten çıkarımlarda bulunarak bugüne bakmak.

Tarihe takılı kaldığımızda bugünü iyi değerlendirme gibi bir durum söz konusu olamaz. Bununla birlikte kin ve nefret duyguları ile bugüne baktığımız ve bugünü ona göre değerlendirme tabi tuttuğumuz da olur. Lakin tarihten ya da geçmişten çıkarımlarda bulunduğumuzda ve bugünü değerlendirdiğimizde daha net, daha sağlıklı bir değerlendirme yapma şansına sahip oluruz.

Şimdi tarihten bir sayfa açmak istiyorum; Vatan Cephesi sayfası.

Biliyorum ki, ben ve benim kuşağım bu cepheyi ancak tarih sayfalarından bilir. O günlerde henüz çocuk yaşta oldukları için ne olup bittiğinin bilincinde değillerdir.

Kaynaklara göre; Vatan Cephesi, Demokrat Parti iktidarı döneminde başbakan Adnan Menderes tarafından kurulan siyasi bir oluşumdur. DP'nin il ve ilçe teşkilatları ile gençlik kollarını bir araya getiren oluşumda, DP destekçilerinin isimleri radyodan düzenli olarak halka açıklanmıştır. Bunun yapılmasındaki amacın gitgide güçlenen muhalefete karşı gövde gösterisi yapmak olduğu ve halkı kutuplaşmaya ittiği iddia edilmiş, bu uygulama 27 Mayıs 1960 darbesinin de önemli gerekçelerinden biri oluşturmuştur. Bu uygulamayı destekleyenlere göre Vatan Cephesi sadece iktidardan memnun olanların oluşturduğu bir sivil toplum örgütlenmesidir.

Başbakan Adnan Menderes, 12 Ekim 1958 tarihinde Manisa'da yaptığı bir konuşmada halkı Vatan Cephesi saflarında toplanmaya çağırır ve şunları söyler:

“Muhalefetteki arkadaşlarımızın vatanperverliğine bugün bir defa daha huzurunuzda müracaat ederek rica ediyorum: Kin ve ihtirası desteklemekte devam etmesinler. Vatana hizmetin hangi istikamette olduğunu düşünerek muhalefetin kötü gidişine paydos desinler. Anarşiye ve nifaka paydos dedikten sonradır ki, hakiki demokrasinin ve hürriyetin güneşi bütün parlaklığı ile ortaya çıkacak, milletimizin terakki ve tealisine giden yolu daha da aydınlatacaktır.”

Tarihin tozlu sayfaları arasındaki bu bilgiden günümüze baktığımızda son on-on beş gündür olup bitenleri iyi değerlendirmek gerek. Geçmişten olumlu çıkarımlarda bulunup halkı bölmeye, ayrıştırmaya gidecek söylem ve tutumlardan geri durmak gerekir.

Yine kaynaklardan öğreniyoruz ki, Vatan Cephesi kurulduktan sonra o dönem halkın gittiği kahveleri ayrılmış, hatta ibadet ettikleri camiler bile ayrılmıştır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı