• 13 Haziran 2017, Salı

Değişim, Dönüşüm

Değişim ve dönüşüm; yaşamımızda sürekli var olan ve yaşam var olduğu sürece var olacak iki kavram.

Değişim sözcüğünü ele alalım. Değişim sözlük anlamı ile “Bir süreç içindeki değişikliklerin tümü; bir niceliğin birbirinden ayrı değerler alması ya da böyle iki değer arasındaki ayrım.”

Felsefede ise değişim Engels’in tanımı ile şöyledir: Değişim kelimesinin ingilizcesi

“Hareket’in en genel tanımını veren kavram. Maddeye uygulandığında, hareket değişmenin ta kendisidir”.

Değişme kavramı, en genel ve en soyut şekilde, nesnel gerçekteki tüm fenomenlerin ve nesnelerin sürekli bir başkalaşma içinde olduğunu dile getirir.

Değişme, nitelik ya da nicelik bakımından olabilir. Bu iki tür değişme, nicelik değişmelerinin nitelik değişmelerine dönüşmesi şeklindeki diyalektik yasa tarafından belirlenen bir ilişki içindedir. Değişmenin özel bir biçimi de gelişmedir. Herhangi bir değişme, bir gelişme sürecinin bir uğrağı olursa, nicelik değişmelerinin sonunda yeni nitelikler ortaya çıkar. Bu anlamda, her gelişme bir değişmedir ve her değişme, uzun ya da kısa bir zaman aralığından sonra bir gelişme sürecinin uğrağına dönüşebilir.

Bütün nesnelerde ve fenomenlerde var olan sürekli değişme, insanın sınırsız bilgi edinme sürecinin temel önkoşullarından biridir. Bilgi edinme faaliyeti sırasında insanın sinir sistemindeki fizyolojik değişmelere bağlı olan insan bilgisi, aslında değişmelerin öğrenilmesinden başka bir şey değildir.

Dönüşüm sözcüğüne baktığımızda da sözlükte şöyle tanımlanmaktadır.

“Olduğundan başka bir biçime girme, başka bir durum alma, tahavvül, inkılap, transformasyon.

Görevinin değişikliğe uğraması yüzünden bir organda ortaya çıkan değişme.

Bilinçaltına itilmiş bir duygu ya da isteğin, karşıtı görünümünde ya da başka bir biçimde bilince yükselmesi, transformasyon.”

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.