• 13 Temmuz 2016, Çarşamba

TEBLİGAT YOK, CEZA VAR

Aydın Efeler Belediyesi’nde öyle bir durumla karşı karşıya kaldım ki, adeta yerimde donup kaldım. Hiç aklımın ucundan bile geçmezken, Efeler Belediyesi’ne borçlu çıkmak insanın bir anda donup kalmasına neden olabiliyor.

Abonelik bedelinin tahsili ve yeni aboneliğin gerçekleştirilmesi için Basın biriminde otururken, sicil numaramı istediler. Ben de “Bir de onunla mı uğraşacağız” dedim. Neyse sicil numaramızı aldık ve sorgulama yapıldı, iki yüz yetmiş lira kadar bir borç ile karşılaştım.

Bu borcun nereden kaynaklandığı ve ne borcu olduğu konusunu sorduk ve bir doküman verdiler elimize. 2015 yılının Şubat ayından beri Çevre Temizlik vergisi ve Katı Atık bedelleri ödenmemiş. Bunların asıllarına eklenen yirmi iki liralık gecikme cezası ile birlikte iki yüz altmış sekiz lira ödeme yapmamız gerektiğini öğrendik.

Elbette şehirde yaşayan bireyler olarak bunun bedeline ödemekle yükümlü olduğumuzu biliyoruz. Ancak bir bedel ödenecekse de bunun bir bildirimi olmalıdır. Tıpkı su faturası, elektrik faturası gibi tarafımıza bu ay şu kadar Çevre Temizli Vergisi ödemeniz gerekli, bu ay şu kadar Katı Atık ücreti ödemeniz gerekir diye bildirimde, tebligatta bulunulması gerekir. Oysa düne kadar böyle bir bildirimle karşılaşmadık. Ama dün hem bu vergileri ve ücretleri tahsil ettiler, hem de üstüne üstlük gecikme cezası kestiler.

Efeler Belediyesi yetkililerine soruyorum.

1- Çevre Temizlik Vergisi ile ilgili olarak ne zaman tarafıma şu kadar vergi ödemeniz gerekiyor diye bir tebligatta bulundunuz?

2- Tebligatta bulunmadığınız bir vergi veya katılım payı için nasıl gecikme cezası kesebiliyor ve bu yetkiyi kendinizde bulabiliyorsunuz?

3- Sizin bu yaptığınız ne kadar yasal?

4- Bildirimi yapılmamış borcun gecikme cezasını almak hangi yasada var ve hangi vicdana sığıyor?

Bu sorular daha da arttırılabilir. Ama biz yaptık oldu diyorsanız, biliniz ki olmuyor. Hele sosyal demokrat, halkçı bir belediyede hiç olmuyor. Vatandaşı bu kadar sizin emir eriniz gibi görmeye de hakkınız yok.

Bilesiniz ki, bildirimi yapılmayan bir borcun gecikme cezası da olmaz! 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.