• 13 Eylül 2017, Çarşamba

Acillik vakka

“Önceki gece saat 00.00 civarlarında fenalaştım. Kızım hemen ambulans çağırmış ve maalesef ADÜ Acil Servisine gittik. Burada karşılaştığım tek şey, acil servis çalışanlarının acillik durumda olduğu. Personeller benimle ilgilenmeyip, telefonla ilgilendiler. Üstelik duruma itiraz edip, ses çıkardığınızda ise bu durumu kendilerine hak görüyorlar. Kan şekerimi beş deneme sonucunda ölçtüler ve kızım dayanamayıp duruma isyan ettiğinde doktordan ‘O kız tıp öğrencisi ve burada ücretsiz çalışıyor’ cevabını aldı. Hastalar deneme tahtası mı? Ücretsiz çalışması can acıtması için geçerli bir hak mı? Yanlış bir şey olduğunda bunun sorumluluğunu kim alacak? Kızımın tartışmasından sonra zaten ilgisiz olan personel üstümden iyice el ayak çekti. Serum bitince sökmedikleri için kolum şişmiş durumda”

Yukarıda okuduğunuz satırlar bir hastanın sözleri. Şifa arayan ve istemi dışında götürüldüğü Adnan Menderes Üniversitesi acil servisinde yaşadıklarının kelimelere dökülmüş hali. Elbette bu kadar değil, buraya yazılmaması gerekenlerde var.

Peki bir sağlık kurumunda hemşire ve doktorlar hastaları hangi gözle görüyorlar. Onlar etten kemikten yapılmış insanlar değil mi? Hastaların moralini bozmak yerine onların teravisini yapmak bu hemşire ve hastaların görevi değil mi?

Ama öyle değil işte. Onlar küçük dağları ben yarattım havasındalar. Hastalar ise birer değersiz varlık. Hatta o kadar ileri ki, ‘Hastalar olma bu hastaneleri ne güzel yönetiriz’ havasındalar. Onlar otursunlar telefonlarından sosyal medya hesaplarını baksınlar. Hasta yakını serzenişte bulunduğunda da azarlasınlar.

Bu anlayış bir hastanede olmamalı. Hele bir eğitim kurumunun araştırma hastanesinde hiç olmaması gerekenler ala oluyor işte. Zaten bir yetkilinin ifadeleri de durumun ne denli vahim olduğunu ortaya koyuyor. Diyor ki, etkili ve yetkili “ADÜ Tıp fakültesinde işinizin görülmesi için dayınız olmalı”

Dayım, yani tanıdığım biri yoksa, diğer bir söylem ile torpilim yoksa ben bu hastanede gereği gibi sağlık hizmeti alamayacak mıyım?

Görünen o ki alınamayacak. Görünen o ki, ADÜ Tıp Fakültesi acil servisi aslında kendisi tam bir acillik vakka…

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.