• 13 Kasım 2017, Pazartesi

Dolar aldı başını gidiyor…

Ekonomi iyiye gidiyor. Ekonomik büyümede istikrar sağlandı. Ekonomik büyüme oranlarında yılbaşından Avrupa’nın üzerinde olacağız. En yüksek büyüme oranı bizim olacak.

Bunların hepsi güzel sözler. Her Türk vatandaşının hayal ettiği, bir gün gerçekleşmesini umduğu sözler. Ama gelin görün ki, o büyüme bir türlü toplumun bütün katmanları arasında eşit olarak paylaşılamadığı gibi, katmanlar arasındaki makas aralığı da giderek büyüyor.

Düşünün bir ücretlinin ayda eline gecen ücret iki bin beş yüz lira civarında; o da kamu kurumlarından birinde çalışıyorsa. Eşi de kamu kurumunda çalışıyorsa, ikisinin aylık geliri toplam beş ila beş bin beş yüz lira arasında değişiyor. Bunun yanında yapılan araştırmalar sonucu ortaya konulan istatistiksel veriler ülkemizdeki yoksulluk sınırının da beş ila beş bin beş yüz lira arasında olduğu gerçeği var.

Anlayacağınız çalışanların Türkiye’de kamuda çalışanların büyük çoğunluğu yoksulluk sınırındaki ücretler ile geçimini sağlamaya çalışıyor. Özel sektörde çalışanların durumu ise daha bir içler acısı; onlar açlık sınırının altında bir ücretle geçimlerini sağlamaya çalışan kesim.

Başta ifade ettiğimiz gibi, söylemlerin hepsi güzel. Herkesin hayal edip de bir türlü gerçekleştiğini göremediği bir olgu. Bunun yanında son zamanlarda toplumun ve Türk ekonomisinin daha bir açmaza doğru gitmesine neden olabilecek gelişmeler var. O da dövizdeki dalgalanmalar ve önlenemez yükselişi. Bir başka ifade ile Türk Lirası’nın her gün Dolar ve EURO karşısında kan kaybetmesi ve değer yitirmesi. Buna bağlık olarak üretimin girdileri arasında yer alan akaryakıtın da sürekli olarak tırmanışa geçiyor olması.

Toplum günü nasıl kurtaracağının derdine düşmüş durumda. Yarın hangi zamlar ile karşılaşacağı meçhul. Dahası dolar almış başını gidiyor, vatandaş bugünden yarını göremiyor.  

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.