• 14 Ocak 2014, Salı

Yerel gazeteler: Bizim oğlan

Yerel gazete. Aslında önemli işlevler üstlenmiş olmalarına karşın, yayımlandıkları kentten bir türlü beklenen ilgili ve sahiplenmeyi göremeyen yayın kuruluşları. Başına yerel sözcüğünün eklenmesi ile birlikte adeta bizim çocuk, bizim oğlan muamelesi gören yerel gazetelerin en önemli sorunlarının başında kentli tarafından sahiplenilmemek geliyor.

Yerel gazetenin olanaklarına baktığınızda, bu koşullarda bu gazetelerin nasıl çıktığını anlamak bile olanaksız gibidir. Bir küçük dükkân, içerisinde ellilerden, altmışlarda kalma bir baskı makinesi ve birkaç kişi. Önceleri hurufat dizgi ile gazetelerini çıkarmaya çalışan yerel gazeteler giderek günün tekniklerini yakalamaya çalışsalar da, büyük bir özverinin ürünü olarak bir avuç okuyucuya ulaşmanın mutluluğu içerisindedirler.

Aydın’nda ilk entertyp dizgi makinesinin geldiği günü anımsadığımda, ne merak konusu olmuştu. Diğer gazete ve matbaalardan insanlar gelmiş ve hayret, şaşkınlık arası bir duygu içerisinde harflerin mekanik kollar tarafından götürülüp getirilmesini izlemişlerdi. Günlerce çalıştığım gazeteye sektörün içerisinde olan insanların ziyaret edip makinenin çalışmasını izlediklerini anımsıyorum.

Şimdilerde enterteyp de kalmadı, hurufat da. Artık işler bilgisayar marifetiyle çözümleniyor. Hurufat döneminde dört beş kişinin hazırladığı gazeteyi, bugün bir bilgisayar operatörü dizgi ve sayfa düzenini yapıp baskıya verebilir duruma geldi. Teknolojik gelişmelerin getirdiği kolaylıklar aynı zamanda baskı kalitelerini de arttırdı. Artmayan tek bir şey varsa, Aydın için en azından, okur sayısı. Sağdan say, sen ben, bizim oğlan, soldan say; sen, ben bizim oğlan.

Yerel gazetelerin sorunlarının en başında, ilk başında ekonomik sorunlar geliyor gibi görünse de aslında sorun başta da söylediğim gibi kent insanının kendi kentinin gazetesine sahip çıkmamasıdır.

Yerel gazeteler, en taze haberleri de verseler, bilinmedikleri ortaya da dökseler, hep yerel olmanın dezavantajı içerisinde ikinci, hatta üçüncü planda kalıyorlar. Sansasyon habercilik yapmadıkları, magazine kaçmadıkları için de olabilir, promosyon çılgınlığına kapılmadıkları için de olabilir, kentli kentinin gazetesine sahip çıkmıyor.

Kent insanı yerel gazeteleri “Bizim oğlan” statüsünden çıkarıp, sahip çıkmaya başladığı, okur sayısı binlerle ifade edilmeye başlandığında yerelde sorunların çözümü daha kolay bir noktaya gelecektir…

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.