• 14 Nisan 2017, Cuma

Çocuklarınızın geleceğini düşünün

Son iki gün; karar verme aşamasının artık sonuna geldik. Pazar günü ülke olarak bir kez daha sandık başına gidiyoruz. Bu kez milletvekili seçmeyeceğiz. Bu kez tercihte bulunacağız. Ülke Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi ile mi yönetilsin, yoksa bugün olduğu gibi parlamenter sistemin devam etmesi mi ona karar vereceğiz.

İşin özü yarınki tercihimiz geleceğimizi etkileyecek. Pazar günü yapacağımız EVET ya da HAYIR tercihi ülkenin geleceğini, yarınlarını, her şeyden önemlisi de çocuklarımızın nasıl bir Türkiye’de yaşayacağının belirleneceği bir tercih olacak.

Şurası bir gerçek ki, ülke yönetiminin tek adamın inisiyatifine bırakılamayacak kadar önemli olduğu gerçeğini görebilecek miyiz, göremeyecek miyiz önemli. Verdiğimiz karar ya kuvvetler ayrılığının hüküm sürdüğü parlamenter sistemin devamını sağlayacak, ya da tüm kuvvetlerin tek elde toplandığı, milletvekillerinin özgürlüklerinin seçim baskısı altında bırakılabileceği bir yöntem olacak.

Aslına bakarsanız Türkiye’de sistemin sorunları var. Sistemin sorunları üzerinde durmak ve onları çözmek gerekiyor. Sağlıklı ve köklü bir demokrasi geliştirebilmek için sistemin sorunlarını çözmek gerekiyor. O da bugün olduğu gibi yönetim biçimini değiştiriyoruz diye tüm yetkilerin tek adamın elinde toplanmasını sağlamak değil.

Sistemin öncelikle aksayan yönleri ele alınmalı. Örneğin siyasi partiler yasası değiştirilmeli. Milletvekili adayı olma ve seçimi ile ilgili yeni düzenlemeler gerekli. Parlamentonun daha işler hale getirilmesi ve milletvekillerinin özgür iradeleri ile hareket edebilecek noktaya getirilmesi gerekli. Yargı vesayetinden kurtulmak için tek adam sistemine değil, senatoya gereksinim var. Sistem bu şekilde yenileştirilmesi ve iyileştirilmesi gerekli.

Bugünkü sistemin iyileştirilmesi için gerekli olanları yarından sonra da konuşabiliriz. Bugün için önümüzde bir karar süreci var. Pazar günü sandık başına mutlaka gidip tercihimizi yapmalıyız. Tercihimizi yaparken de çocuklarımızın yarınlarını güvence altına alacak bir tercihte bulunmayı unutmayalım.

Tercihiniz HAYIRlı olsun…

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Çok bulutlu
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı