• 14 Mayıs 2015, Perşembe

Yedinci vekil kimin olacak?

Seçime şunun şurasında ne kaldı?

Bugünden yarına göz açıp kapayana dek geçip gidecek kadar bir süre var sandık başına gitmemize.

Hemen her kesin seçim ile ilgili bir tahmini var. Kendi dünya görüşüne, deneyimlerine ve gözlemlerine göre bir tahminde bulunuyor. Aydın özelinde tahminlere baktığınızda adeta bir futbol takımının sahada dizilişi gibi rakamlar uçuşuyor orta yerde.

Seçimle ilgili bir başka nokta da, hani ortalık yerde bangır bangır bağırarak dolanan seçim minibüsleri ve otobüslerini saymazsa 7 Haziran’da seçim olacağını söylemek nerede ise olanaksız gibi. Birazcık seçim havası yaratan unsurlar partilerin minibüs ve otobüsleri.

Vatandaş özelinde baktığınızda seçim ile ilgili fazla bir heyecan ve hareketlilik yok denecek kadar az. Yine Aydın özelinde değerlendirme yaptığımızda karşımıza iki sonuç çıkıyor.

Birincisi, Aydın seçmeni çoktan kararını vermiş ve seçimi fazla kafasına takmadan günlük işleri ile uğraşını sürdürüyor. Yani Aydınlı seçmenin kafasında seçim olmuş bitmiş, sadece sandığa gidip kafasındakini oy pusulasına aktarmak kalmış.

İkinci bir sonuç ise; vatandaş öyle bir geçim derdine düşmüş ki, seçimi falan düşünecek durumda değil. Günden güne kötüleşen ekonomi karşısında işini nasıl döndüreceğini, bu ortamda nasıl ayakta kalacağının hesaplarını yapmaktan seçimi düşünecek zaman ve gereksinim duymuyor.

Böyle bir ortamda yaklaşık bir ay gibi kısa bir zaman sonrasında sandık başına gideceğiz. Aslında bir aydan bile az bir zaman kaldı. Bu seçimde vatandaş 7 Haziran biran önce gelse de şu oy verme işini biran önce yapsak ne olacaksa olsun bitsin havasında gibi.

Önümüzdeki günlerde ve haftalarda ne olur, nasıl bir hareketlilik yaşanır onu yaşayıp göreceğiz. Ancak yazımızın en başına dönecek ve seçim ile ilgili bir tahminde bulunmak gerekirse şunu söyleyebilirim.

Aydın’dan seçilecek olan 7 milletvekilinin altısı hemen hemen belli. Sorun yedinci milletvekilini kimin çıkaracağında. Yani 7 Haziran’da Aydınlı yedinci milletvekilinin CHP’nin mi, AKP’nin mi, MHP’nin mi, yoksa HDP’nin mi olacağını kararını verecek.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu