• 14 Haziran 2016, Salı

İşsizler ordusunun yaşadığı kent…

Hafta sonu kent içinde şöyle bir keşif gezisine çıkalım dedik. Her zaman fırsat bulup kendi yaşadığımız şehri gezme olanağı bulunmuyor. Günlük iş koşuşturmasından yaşadığımız şehirde neler olup bitiyor onun farkına bile varamıyoruz. Hazır olanak bulmuşken de yaşadığımız şehirde bir keşif turu attı, bir arkadaşım ile birlikte.

Kent gelişiyor görünüyor. Kent büyüyor görünüyor. Kentin hangi semtine gitseniz, hangi sokağından geçseniz bir inşaat ile karşılaşıyorsunuz. İlk başta iyi bir durum gibi görünse de inşaatların üretime dönük olmadığını görüp anladığınızda düşünmeye başlıyorsunuz. Biz kent olarak büyüyoruz, bunca konut yapıyoruz, ama bu konutların içinde yaşayanlara, bu konutların gençlerine nerede iş olanağı sağlayacağız diye.

Evet kent büyüyor. Kent her geçen gün batıya doğru büyüyor. Eskiden zeytin bahçelerinin arasında tek başına duran Polis Okulu nerede ise evlerin arasında kalacak bir duruma gelmiş. Kentin batı yakasında büyük bir inşaat hamlesi sonucu adeta yeni bir kent oluşmuş durumda Mimar Sinan Mahallesi ve ötesinde.

Böyle giderse, birkaç yıl içerisinde Polis Okulu tamamen mahalle arasında, konutların arasında kalacak gibi görünüyor. Konutlaşma, yapılaşma diye baktığınızda büyüyen bu kentin iş olanakları açısından kısır döngü içerisinde kaldığını da görebiliyorsunuz. Hani son yıllarda yerden mantar gibi biten marketler, kafeler de olması onca insana hangi iş olanaklarını sunacağımız da büyük bir soru işareti.

Yapılaşma olarak büyürken iş olanakları olarak da, ekonomik olarak da bir ivme yakalayabilirsek eğer gelecek daha güzel günler bizim olacaktır. Bugünkü anlayış içerisinde devam ettiğimizde Türkiye’nin en büyük işsizler ordusunun yaşadığı bir kent olmaktan öte gidemeyiz ve de göç vermeye başlarız ki, işte o zaman yaptığımız onca konutun da kıymeti harbiyesi kalmaz. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu