• 14 Ekim 2017, Cumartesi

Sabırlı olmak

Sabır, insanların en çok zorlandığı davranış biçimlerinden biri olabilir. Bu nedenle olsa gerek ki, eskiler ‘sabreden derviş muradına ermiş’ diye özdeyişlerde bulunmuşlar. Yine eskilerin özdeyişleri arasında ‘sabrın sonu selamettir’ diye bir özdeyişte vardır.

Sabır ile ilgili özdeyişleri sıralamaya kalksak mutlak başka özdeyişler de vardır. Aslına bakarsanız sabır insanlar için önemli meziyetlerden biri olsa gerek.

Bakın Yunus Emre’ye yıllarca sırtında odun taşımış, sabırla, bıkmadan, usanmadan, yorulmadan ve erinmeden. Tek hedefi dervişi tarafından kabul görebilmek için. Bazı kaynaklara göre Yunus Emre kırk yıl süre ile sırtında odun taşımıştır.

Yunus Emre Türk edebiyatının en büyük şairlerinden birisidir. O zamanki Türk aydınları Türk dilini hor görüyor, Arapça, Farsça yazmayı üstünlük sayıyorlardı. Yunus emre halkın konuştuğu Türkçeyi şiir dili yaptı. Üstün şairlik yeteneği ile dilimizi içlere işleyen akıcı ve sıcak bir ses haline getirdi.

Türk halkı onu yedi yüz yıldır hiç unutamadı. Kimi kentli şairler onu küçük gördüler, yazdıkları kitaplarda adını anmadılar ama köylünün, kasabalının,, hatta dağ başındaki çobanların dilinden hiç düşmedi.

Şiirlerinden hangi dinden, hangi ırktan olursa olsun, insanları sevmek gerektiğini, barış içinde yaşama dileğini dile getirdi.

Yıllarca sabredip sırtında dağdan en düzgün odunları taşıyan Yunus sonunda dervişi Taptuk Emre’nin dergahında kabul görür. Şiirleri dilden dile dolaşır ve bugünlere kadar gelir. Her üretim de bir sabrın sonucunda olduğuna göre, sabırlı olmayı her zaman başarabilmeliyiz.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu