• 14 Kasım 2017, Salı

İki isim, iki il başkanı

Uzun süredir beklenen AKP il Başkanlığı ataması nihayet geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirildi. Ömer yerine Ahmet geldi. Yani Ömer Özmen’den boşalan AKP İl Başkanlığı koltuğuna atama ile eski milletvekili Ahmet Ertürk getirildi.

Diğer yandan yine beklenen bir atama daha gerçekleşti. Yeni kurulan ve Türk Siyaseti’nde taşları yerinden oynatması beklenen İYİ Parti’nin kurucu il başkanlığı görevine MHP eski milletvekili Recep Taner atandı.

Aydın’da iki parti, iki isim ve iki il başkanı; ikisi de eski milletvekili. Biri hala iktidar partisinin şemsiyesi altında, iktidar partisinde il başkanlığı yapacak olan Ahmet Ertürk, diğeri ise yeni kurulmuş bir partinin kurucu il başkanı. İki il başkanının da önünde ilk olarak İl Kongreleri geliyor. Sonrasında ilk etapta yerel seçimler, sonrasında da genel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimi.

AKP İl Başkanlığı görevine getirilen Ahmet Ertürk’ün sorumluluğu büyük. İki dönemdir Aydın Belediye Başkanlığını, şimdiki adıyla Büyükşehir’i anamuhalefet partisine kaptıran AKP’nin ilk etapta Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna bir AKP’linin oturması için çaba sarf etmesi gerekiyor. İkinci etapta genel seçimlerde en azından bugünkü milletvekili sayısını korumak ve oylarını 2015 seçimlerine göre yukarı doğru tırmandırması gerekiyor.

En önemli görev ise, Cumhurbaşkanlığı seçiminde; AKP döneminde yapılan referandumlarda hep hayır çıkan Aydın’dan Cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefetten fazla oyun alınmasını sağlaması gerekiyor ki, bana kalırsa en zor görev de bu olsa gerek.

İYİ Parti İl Başkanı Recep Taner’e geldiğimizde onunda işi bir o kadar zor. Öncelikle partinin Aydın il genelinde örgütlenmesini sağlaması ve ilçe örgütlerinin kuruluşunu tamamlaması ve ardından gerçekleştirilecek kongrelere sağlıklı ve güçlü bir biçimde gidilmesinin yolunu açmak.

Sonrasında yerel ve genel seçimler ile cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partinin büyük bir oy patlaması yapması ve rüştünü ispatlaması için çalışma yapılması gerekiyor. Bu da Recep Taner ve ekibinin Cumhurbaşkanlığı seçimlerine deh adeta yedi yirmi dört çalışması gerektiği gerçeğini ortaya koyuyor.

İki isim, iki eski milletvekili ve iki il başkanının da Aydın’da işleri hiç de kolay olmayacak.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.