• 14 Aralık 2017, Perşembe

Geçmişin izlerini korumak

Yıllardır hep söylüyor, yazıyoruz; tarihin izlerini koruyalım, geçmişin izlerini yok etmeyelim diye. Yıllar içerisinde, en azından benim gazetecilik yıllarım içerisinde çok sayıda tarihi değerimizi yitirdi. Bir bir onları yok edip yerlerine çok katlı binalar diktik.

Örneğin Bey Cami’nin alt köşesinde bulunan, bugünkü Belediye İş Sendikası’nın bulunduğu binanın olduğu yerde hani tarihi binanın olduğunu kim anımsayabiliyor bugün?

Kentler bellekleri ile var olurlar. Kentler geçmişten gelen izlerin varlığı ile tarihlerini ve geçmişlerini geleceğe taşıyabilirler. Ancak biz öyle bir toplum olmuşuz ki, tarihi varlıklarımızı yok edip onların yerine çok katlı beton binaları dikmekten hiç çekinmiyoruz. Ne uğruna? Elbette rant uğruna.

Aydın’ın bir tok tarihi binası zamanında koruma altına alınamadığı için yok olup gittiler. Bugün yerlerinde çok katlı beton binalar yer alıyor. Kentin belleği yok edilmiş, geçmişle bağları koparılmış durumda.

İşte tam bu noktada birkaç yıldır yeni çalışmalar yapılıyor. En azından elimizde kalan son değerlerimizin korunması açısından önemli çalışmalar yapılıyor. Bu ilk olarak Milli Aydın Bankası binasının belediye tarafından satın alınarak kültür merkezi yapılmak sureti ile geleceğe taşınma noktasında ilk adım atıldı. Ardından Efeler Belediyesi Hasan Efendi Mahallesinde bir tarihi evi alıp Kültür Evine dönüştürdü. Sonra Köprülü’de bir ev yine kültür evine dönüştürüldü. Son olarak da Veyispaşa Mahallesinde Bosnalı Konağı olarak tanımlanın ve bilinen ev Efeler Belediyesi tarafından satın alındı, aslına uygun olarak yenilendi ve Kent Belleği Araştırma merkezi olarak hizmete açıldı.

Bu çalışmalarından dolayı Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakçan ve Efeler Kent Konseyi’ni kutluyorum. En kısa sürede diğer projelerini de hayata geçirmelerini sabırsızlıkla bekliyorum.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı