• 15 Nisan 2014, Salı

Faşist baskıya tepkidir gezi

Türkiye’de giderek kavramlar iyice birbirine karışmaya başladı.

Önüne gelen bir söylemde bulunuyor ve bunu da bir kavram ile desteklemeye çalışıyor. Karşı olduğu her olguya karşı bir kavramsal ifadede bulunuyor ki, söylediği daha etkili olsun.

Bugünlerde seçimden yeni çıkmış bir ülke olarak kazananlar veya kaybedenler bir şeyler söylüyor. Bunu yaparken de başta da ifade ettiğim gibi kavramların arkasına gizlenmek gibi bir tutum içerisine giriyorlar.

İşte onlardan biri de AKP İstanbul İl Başkanı. Zatı muhterem öyle bir laf etmiş ki, ne kadar bilgi sahibi(!) olduğunu açık ve net bir biçimde ortaya koymaya yetmiş.

Ne demiş AKP İstanbul İl Başkanı?

"Gezi faşist bir aklın kalkıştığı bir olaydır"

Bak şu ettiği lafa. Gezi faşist bir aklın kalkışmasıymış.

Bir kere kalkışmalar öyle demokratik ve çağdaş bir yönetime karşı yapılan işler değil, tam tersine, faşist, diktatör, dediğim dedik, baskıcı yönetimlere karşı yapılır. İstanbul’da başlayıp tüm Türkiye’ye yayılan gezi olayları ise baskıcı ve otoriter bir anlayışa karşı toplumun en demokratik hakkı olan karşı durma hakkının kullanıldığı bir eylemler silsilesidir.

Gezi olaylarını faşist bir kalkışma olarak nitelendirmek aynaya bakmak demektir. Gezi olayları illaki faşizm ile bağdaştırılacak olursa eğer polisin orantısız güç kullanmasını, etkili ve yetkililerin komplo teorileri üretmeleri faşist bir aklın ürünleri olarak değerlendirilebilir.

Taksim’i toplumdan soyutlamak, toplumun tepki koyma ve gösteri yapma hakkını elinden almaya çalışmak ve bunun için de polis baskısı, biber gazı, tazyikli ve dahi boyalı su kullanarak halkı sindirmeye çalışmak faşizmin ta kendisidir.

Anlaşılan o ki, “Gezi faşist bir aklın kalkıştığı bir olaydır” değerlendirmesi yapan zatı muhterem aynaya bakmış…

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.