• 15 Haziran 2016, Çarşamba

Kendi markamız…

Yıllardır ifade ettiğimiz gibi, Aydın tam anlamı ile büyük bir köy. Hani adımız Büyükşehir oldu, ama baktığınızda tam bir büyük köy gibi duruyoruz. Büyükşehir gibi bir kent ortada yok. Her yönü ile tam bir büyük köy.

Aydın’ın yıllardır başaramadığı bir konu, kendi markasını yaratmak, marka oluşturmak gibi konular. Bir Aydın Tekstil ve bir Sümerbank gibi iki fabrikamız vardı ve kendi markamızı oluşturduk diyebilirdik. Hatta bu anlamda Sümerbank’ı da bir kenara bırakıp sadece Aydın Tekstil’i Aydın’ın markası olduğunu söylemeliyiz. Ancak bugün böyle bir marka yok artık. Belki bir yerlerde Aydın Tekstil’i görürsünüz, ama onun da Aydınla hiçbir ilgisi yok.

Aydın’ın markalarını sıralarken elbette Uğur Derin Dondurucu markasını sayabiliriz, başka başka markaları da sayabiliriz. Bunların ne kadar kendilerini Aydın ile özdeşleştirdiği ise tartışılacak bir konudur. Reklamlarını bakmanız yeter bunların kendilerini Aydın ile özdeşleştirip özdeşleştirmediğini anlamaya.

Aydın bundan yirmi yıl öncesinin de geresinde görünüyor. Aydın yirmi yıl önce var olan değerlerini yitirmiş, yerine yenilerini koyamıyor ve dünkü yazımda da ifade ettiğim gibi, Aydın büyümeyi, gelişmeyi yapılaşmak, kat kat apartmanlar dikmek, cam balkonlu, cam kaplamalı apartmanlar yapmaktan ibaret sanıyor. Oysa büyümek, gelişmek, kalkınmak binalardan ibaret değil..

Türkiye’nin neresinde bir Aydın markası görebiliyorsunuz örneğin. Bir Akhisar’dan çıkmış ve Ege’nin dört bir yanını sarmış, ünü İstanbul’da bilinen bir Köfteci Ramiz yaratabildik mi? Yok. Öyle bir derdimiz de yok. Biz kendi kendimizle yetinip gitmeyi alışkanlık haline getirmişiz. Kendi markamızı yaratmak, yarattığım markanın bilinirliğini sağlamak adına herhangi bir derdimiz de yok. Hatta Aydın olarak istiyoruz ki, bir iş kuralım ve hiçbir harcama yapmadan müşteriler akın akın gelsin, biz de deste deste para kazanalım. Böyle bir düşünce ile marka yaratamazsınız. Böyle bir anlayışla fazla da ayakta kalamazsınız.

Ne demiş atalarımız. Vermeden almak Allah’a mahsustur. Ekmeden biçilmez, harcamadan kazanılmaz. Bu da ayrı bir gerçek.. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.