• 15 Temmuz 2013, Pazartesi

Nüfus ne olmalı?

Bir süredir Aydın’ın gündeminde yer alan Halk Ekmek konusu gün geçtikçe daha değişik söylemlerin gündeme gelmesine neden oluyor. Son olarak Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı’nın söylemi gündeme geldi.

Ne diyor Sayın Başkan Hulusi Akşit?
200 bin nüfuslu bir kentte Halk Ekmek uygulamasının doğru olmadığını söylüyor.
Aydın’da bin 418 noktada ekmek satışı yapıldığını belirten Akşit, Halk Ekmek’in fırıncı esnafına ve büfeciler ile bakkallara zarar vereceğini söylüyor.
Akşit Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na, günde 10 bir ekmek verme teklifinde bulunduğunu, başkanın hayır dediğini belirterek şunları söylüyor:
“Hâlbuki belediyenin AYBA gibi hizmet veren bir kurumu var. Özel ve devlet vakıfları var. Yani anlayacağınız fakirlere gerekli yardım zaten gidiyor. ‘Halk ekmek’ diye diretmenin bir anlamı yok. 200 bin nüfuslu bir kentte halk ekmek olmaz. Aydın’da ekmek zaten 50 kuruşa satılıyor. Halk ekmeği 25 Kuruşa mı satacaklar? Çok merak ediyorum. Bunlar birtakım popülist politikalar. Aydın hepimizin şehri. Eğer Aydın kazanacaksa doğrunun arkasında hep beraber olalım.”
Bulunduğu konum itibarı ile Akşit elbette fırıncı esnafının haklarını koruyacaktır. Fırıncı esnafının çıkarları doğrultusunda hareket edecektir. Benim takıldığım nokta popülist politikalar konusu. Başkanın bu yaklaşımının da bir popülizm içerdiği söylenebilir mi?
Başkan Halk Ekmek’i popülist yaklaşım olarak değerlendiriyor ise, geçmişte Aydın’da 300 gramdan aşağı ekmek satılmayacak çıkışında bulunan Akşit, acaba o zaman kendisi de popülist bir yaklaşım içerisinde mi olmuştu?
O nedenle midir ki, birlik başkanı olarak aldığı kararı fırıncılara uygulatamamış ve geri adım atmak zorunda kalmıştı?
Kendisi geri adım atmaya alışkın olduğu için mi, hep alınan kararlardan geri dönülmesi gibi bir yaklaşım içerisindedir?
Son olarak; halka hizmet, kente hizmet için var olan belediyeler Halk Ekmek çıkarabilmesi ve halka ucuz ekmek arzında bulunabilmesi için bir kentin nüfusu ne olmalıdır? 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 9 Parçalı bulutlu
Yarın: 15/12 Sağanak yağışlı