• 16 Ocak 2017, Pazartesi

El birliği ile kirlilik

Kim kirletiyor yazımın üstüne bu gün yazacağım bu konuda tam yerine denk düştü diyebilirim. Vatandaşın çevreyi kirlettiğini söylediğimiz yazıdan sonra Belediye’nin de çevrenin kirlenmesine nasıl katkı sunduğunu görmek aslında üzücü oldu. Zira belediye temizlik işlerinin işlerini iyi yapmadıklarının da bir göstergesi oldu yaşadığımız olay.

Vatandaş, belli ki elli-yüz metre ilerideki çöp konteynırına çöplerine götürebilecek konumda değil. Kapısının önüne anca çıkarabilmiş. Belediye temizlik işleri ekiplerinin alacağını umarak, ama nafile bir düşünce olmuş anlaşılan.

Efeler Belediyesi temizlik işlerinin daha önce duyurduğu, Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri çöplerin alınacağını ilişkin kural yine belediye çalışanları tarafından ihlal edilmişe benziyor. Zira vatandaş, çöp çıkarma günü olan Pazartesi günü çöpünü düzgün bir biçimde, torba içerisinde kapısının önüne çıkarmış; temizlik işleri ekiplerinin geçeceği saatten önce. Ancak pazartesi alınmamış, Çarşamba günü yine alınmamış, Cuma günü hala o çöpler yerinde duruyor.

Peki niye?

Belediye temizlik işleri ekipleri çöpleri niye almamışlar?

Efeler Belediyesi’nin çöp alma günleri mi değişti, yoksa böyle bir uygulama vatandaşın haberi olmaksızın kaldırıldı mı?

Temizlik işlerinden böyle bir duyuru Efeler halkına yapılmış değil. Bu durumda da uygulama hala yürürlükte. Bu da gösteriyor ki, Efeler Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün ekipleri işlerini gereği gibi yapmıyorlar. Konteynırlardan çöpleri alıp gidiyorlar, vatandaşın kapı önüne gününde bıraktığı çöpleri ise öylece bırakıyorlar.

Evet, kim kirletiyor diye sorduğumuz sorunun yanıtı aslında şöyle olsa gerek.

Vatandaş ve Belediye Temizlik İşleri el birliği ile çevreyi kirletiyor. Vatandaş sorumsuz davranıp sokakları kirletiyor, temizlik işleri ekipleri de sorumlu davranan vatandaşın çöplerini gününde almayarak, hatta hiç almayarak sokakların kirlenmesine katkı sunuyor.

Herkes işini layıkı ile yapmalı. Vatandaş da, temizlik işleri ekipleri de. Yoksa sokaklar ve şehrimizi el birliği ile kirletmiş oluyoruz…

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.