• 16 Nisan 2014, Çarşamba

Meclisin toplanma saati niye gizli olur?

Yıllardır bu mesleği yapıyorum, bugüne kadar böylesi bir durum ile karşılaştığımı anımsamıyorum. Benim bildiğim Belediye Meclislerinin gündemleri ve toplantı saatleri önceden belli olur ve meclis üyeleri de belli gündemi görüşmek üzere belirtilen gün ve saatte toplanırlar.

Son bir iki yıldır yeni bir moda çıktı. Belediye meclisinin ne gün toplanacağı biliniyor, ancak hangi saatte toplantının yapılacağı bir sır gibi saklanıyor. Bunlardan biri de önceki gün Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısı öncesi yaşandı.

Meclisin ne gün toplanacağı belli, ancak toplantının saatini kimse bilmiyor. Partiler il ve ilçe başkanları ile geçilen temas sonucunda da toplantının saati öğrenilemiyor.

Niye toplantı saati gizli olur?

Toplantı saatinin önceden tüm meclis üyelerine duyurulması gerekmiyor mu?

Elbette bu soruların yanıtlarını ilgililer çok net bir biçimde biliyor. Onlarda toplantı günü ve saatinin önceden meclis üyelerine duyurulmak zorunluluğu olduğunu biliyorlar. Ancak öyle anlaşılıyor ki, işlerine geldiği gibi hareket etmek istiyorlar. Önceki gün de öyle oldu. AKP ve MHP’li üyeler Büyükşehir Belediye Meclis salonuna geldiklerinde şok bir sürpriz ile karşılaştılar.

Neydi o sürpriz?

Büyükşehir Belediye Meclisi muhalefet meclis üyeleri olmadan toplanmış ve çoğunluk sağlanamadığı için ertelenmiş.

Güldürmeyin insanlara kendinizi. Madem o gün yapılmayacak önceden bilgi verin ki meclis üyeleri de toplantı var diye işlerini güçlerini bırakıp gelmesinler. Buharkent’ten, Didim’den meclis üyeleri ve belediye başkanları kalkıp toplantı için gelmesinler.

Yaşananları gördükten sonra kendi kendime şunu da söylemekten alamıyorum.

İyi ki, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde çoğunluk yerel iktidarda değil. Muhalefet var. Yoksa bu Büyükşehir Belediye Meclisi’nde neler olurdu aklıma bile getirmek istemem. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.