• 16 Nisan 2016, Cumartesi

Yaşamak sevmek gibi gönülden olsun

Cahit Sıktı Tarancı ‘Memleket İsterim’ şiirinde nasıl bir memleket istediğinin altını net çizgiler ile çiziyor. Gök mavi, dal yeşil, tarlalar sarı olsun; kuşların çiçeklerin diyarı bir memleket istiyor.

Gökyüzünün her daim mavi olduğu ve çelik kuşların olmadığı, ölüm kusan kuşların görülmediği, sokaklarında barut kokusu olmayan, insanların tarlalarında işlerinin güçlerinin başına mutlu bir mesut, savaşların, ölümlerin, gözyaşlarının değil, mutluluğun, kuşların ve çiçeklerin cıvıl cıvıl olduğu bir memleket.

Evet; bu günlerde böyle bir memleket özlemi benim de içimden geçmiyor değil. Sağımız solumuz çeşitli entrikaların peşinde koşanlar tarafından kuşatılmış, içeride onların işbirlikçilerinin hain pusuları sonucu her gün analar ağlıyor, çocuklar babalarını yitiriyor. Memleketin bir yanında barut kokuları, başka bir yanında acı ve gözyaşı.

Ne diyor Tarancı şiirinde?

“Memleket isterim

Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;

Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.”

Kardeşi kardeşe kırdırıyorlar. Analar ağlıyor, çocuklar babasız kalıyor. Kimi henüz olup bidenin farkında değil, kimi acı ve gözyaşının farkında ve çocuk bakışlarında endişe ve korkunun izleri.

Nasıl son bulur bu kardeş kavgası? Nasıl diner anaların gözyaşı?

Elbet bitecektir, bir gün bu kara günlerin de sonu gelecektir. Bunun ne kadar çabuk olduğu önemli. Onun için de birlik ve beraberlik içerisinde olmak gerekiyor. Onun için kavga, şiddet politikasının yerini hoşgörü ve sevgi politikası alması gerekiyor.

Siyaset denen kurumun tarafları her gün televizyonlarda birbirlerine veryansın ederken, bir yandan da terörü önleme girişimlerinin ne denli etkili olduğunu(!) yıllardır gözlemliyoruz. Öyleyse gelin kardeşliğimizi tazeleyelim. Gelin Mevlana’nın hoşgörüsünü yeniden tesis edelim. Gelin her şeyin başının sevgi olduğu gerçeği ile hareket edelim.

Bunları yaptığımızda kötülük karşısında iyilik galip gelecektir. O gün gökyüzü mavi, dallar yeşil, tarlalar sarı olacaktır. O gün kuşların ve çiçeklerin olacaktır.

Tarancı’dan son dizeler;

“Memleket isterim

Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;

Kış günü herkesin evi barkı olsun.

Memleket isterim

Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;

Olursa bir şikâyet ölümden olsun.”

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Çok bulutlu
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı