• 16 Mayıs 2013, Perşembe

Dikensiz gül bahçesi

Etraf yeşilin güzellikleri ile kaplı. Yeşillikler arasında yükselen kırmızı güller. Öylesine güzel, öylesine göz alıcı ki, insan bakmaya doyamıyor. Bu doyumsuzluğun getirdiği bir dürtü var içinizde. Güllerden birini koparmanızı size iteliyor. Dürtüye ne kadar karşı koymaya çalışsanız da sonunda yenik düşüp, bir gülfidanının başına geçip gonca güllerden birini koparmak üzere hamle yapıyorsunuz.

Güllerin güzelliğinden başınız dönmüş bir kere. Ne dikkat ne özen, elinizi daldırıyorsunuz gülfidanının dalları arasına. Önce bir yanma sonra bir sızı hissediyorsunuz elinizde. Gül kendini korumaya almış, en güçlü silahı olan dikeni ile canınızı yakmış durumda. Parmağınızdaki yanma ve sızı ile birlikte söyleniyorsunuz gülün dikenlerine.
Gül bahçesinde güllerin dikenleri elinize batıyor. İstiyorsunuz ki, gül bahçesi güzel olsun, güller güzel olsun, ama dikenleri olmasın. Doğanın kuralı bu, güller dikenleri ile vardırlar ve onları dikenleri ile sevmesini öğrenmek zorundasınız.
Ülkemizde iktidar erkini eline geçirenler öncelikle basın yayın kuruluşları ile uğraşmaya başlarlar. Zira gülün dikeni gibidir basın ve yayın kuruluşları. Hep can acıtacak haberler yazarlar, gerçekleri gün ışığına çıkarıp sayfalarına, ekranlarına taşırlar. Bu da onları dikensiz hale getirme çabanızın ilk hamlesinin dürtüsünü ortaya çıkarır.
İletişimin böylesine geliştiği günümüzde ne kadar basın yayını kontrol altında tutabilirsiniz? Doğrusu hiç de kolay değil. Basın yayın organlarını ‘Yayın yasakları’ ile bir biçimde kontrol altında tutsanız da sosyal medyayı ne yapacaksınız? Hiçbir gül dikensiz değildir. Yaşamın içinde de doğruları halka ileten birileri mutlak vardır, var olmaya da devam edecektir.
Bir atasözümüzde de ifade edildiği gibi, bir musibet bin nasihatten iyidir.
Gülü seven dikenine de katlanmalı. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.