• 16 Mayıs 2017, Salı

Günü gün etmeyi bırakın

Yerel yönetimler her bakımdan zor bir görevdir. Yerel yönetimin, yani belediyenin başında iseniz oldukça zor bir görevin altına girmişsiniz demektir. Hoş günümüzde Belediye Başkanlarına baktığınızda işler tıkırında görünüyor, her şey güllük gülistanlık gibi ama işin aslı öyle mi?

Bakın Aydın’da Efeler Belediyesi’ne ve onun başındaki isme. Her şey tıkırında gidiyor gibi. Evden makama, makamdan açılışa veya bir etkinliğe, sonra yine eve, sürüp gidiyor günler. Efeler Belediyesi ki yeni kurulmuş bir belediye ve yapması gereken, eski merkez ilçe belediyesinden devraldığı sorunlar var. Hangileri çözüme kavuşturuldu?

Sorduğunuzda size söyleyecekleri tek şey var; “Büyükşehir ile anlaşamıyoruz. Büyükşehir bizim yolumuza taş koyuyor” gibi ifadelerden oluşan bir savunma. Peki büyükşehir ile Efeler Belediyesi’nin başkanları farklı partilerden seçilmiş başkanlar mı? Elbetteki hayır, ikisi de CHP’den seçilmiş, hatta ikisi de bir dönem TBMM’de birlikte vekillik görevi üstlenmiş iki isim. Gelin görün ki, iki kardeş anlaşamıyorlar. Aynı partinin iki başkanı miras yedi evlatlar gibi mal peşine düşmüş kavga edip duruyorlar ve kaybeden de Efeler halkı oluyor.

Efeler’de sokakların hali içler acısı. Hangi sokağa girseniz köstebek yuvasına dönmüş. Kazılmış kapatılmış adata yamalı bohça örneği sokaklar. Efeler Belediyesi’ne sokaklar ve yolların durumu sorulduğunda tek savuncaları var, ‘doğal gaz geçmedi’ oluyor.

Elli, yüz metre karelik boş alanları park adı altında tören düzenleyerek açılışlar yapan belediye yolların yapımına geldiğinde suspus oturuyor. Neymiş, ‘doğal gaz geçmemiş’… Peki o sokaklardan on yıl daha doğal gaz geçmez ise yollar öylece kalacak mı?

Unutmayın, önümüzde bir yıl gibi bir süre kaldı. Bu sürenin sonunda halkın önüne sandık konduğunda gününüzü gün etmenin faturası ağır olacaktır. Halk kendisine hizmet getirmeyen belediyeyi ve onun başındaki ismi sandığa gömer…

Artık ağostos böceği gibi günü gün etmeyi bir kenara bırakın da, biraz da karınca gibi çalışmaya başlayın. Sokakları yürünebilir bir hale getirin. Artık yeter…

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu