• 16 Temmuz 2016, Cumartesi

Özlemek, dünü özlemek

Yıllar geçtikçe, yaşlar ilerledikçe daha bir özlemle geriye bakar oluyoruz. Özellikle de çocukluk yıllarının özlemi daha bir yakıyor içimizi. Kim özlemez ki çocukluğunu? Hepimizin en güzel anıları saklıdır çocukluğumuzda. Hepimiz en doyumsuz günleri yaşamışızdır çocukluk yıllarında.

Yıllar geçip büyüdükçe, omuzlarımıza sorumluluklar yüklendikçe daha bir yaşam çekilmez almaya başladıkça o güzel günler, çocukluk günleri gözümüzün önünden bir film gibi geçip gider. Her şey bir oyundur, her oyun bir eğlencedir zira çocuk belleklerde. Yetişkin ve ebeveyn olduğumuz çağlarda çocukluğumuzu özlemek de dünü özlemektir aslında.

Çocukluk demişken Nasrettin Hoca’nın bir fıkrasını paylaşmak isterim.

“Bir gün hava çok sıcakmış. Hoca boncuk boncuk terliyormuş. Derken sokakta oynayan çocukları görmüş. Biraz serinlemek ve çocukları seyretmek için bir ağacın altına oturmuş. Cebinden mendilini çıkararak terini silmiş. Kahkahalar atarak eğlenen çocukları izlemeye dalmış...

Hoca, çocukları izlerken mahallenin en yaramaz çocuğu Ali, ağacın arkasından gizlice yaklaşmış ve Hoca’nın başındaki kavuğu kapmış.

Hoca ne olduğunu anlayamadan Ali, kavuğu arkadaşlarına götürmüş.

Çocuklar kavuğu birbirlerine atarak oynamaya başlamışlar. Hoca, kavuğunu geri almak için onlara doğru koşmuş. Çocuklar Hoca’nın geldiğini görünce dört bir yana dağılmışlar. Hoca, kavuğu elinde tutan çocuğa yaklaşınca, çocuk kavuğu diğer arkadaşına atıyormuş. Kavuk böylece sürekli el değiştiriyormuş.

Hoca’nın oradan oraya koşturduğunu gören mahalleli, Hoca’ya yardım etmek istemiş ama hiçbiri çocukları yakalayamamış. Bu kovalamaca uzun süre devam etmiş. Hoca, nefes nefese kalmış, dizlerinin üstüne çökmüş. Bir süre dinlendikten sonra kavuksuz olarak eve dönmüş. Hanımı onu böyle görünce çok şaşırmış:

-Bey, sen kavuğunu hiç başından çıkarmazdın. Hayrola, bir şey mi oldu? Kavuğun nerede, diye sormuş.

Nasrettin Hoca gülümseyerek hanımına cevap vermiş:

-Sorma hanım, benim kavuk çocukluğunu özlemiş, şimdi komşu çocukları ile sokakta oyun oynuyor.”

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu