• 16 Ağustos 2017, Çarşamba

Kaş yapayım derken göz çıkarmak

Öyle anlar vardır ki, ne söyleyeceğinizi bir türlü kestiremezsiniz. Söylenecek her söz sanki bir yıkım olacak gibi gelir size. İşte öyle zamanlarda çoğunlukla suskunluğumuzu koruruz. Aslında işin en doğrusu da susmaktır. Çam devirmektense hiçbir şey söylemeden durmak, susmak akılcı ve sağlıklı olanıdır.

Çam devirmek deyimi literatürde “Farkında olmadan karşısındakini kıracak ya da kötü bir sonuca yol açacak söz söylemek, davranışta bulunmak” diye tanımlanır.

Bazı kaynaklarda ‘çam devirmek’ ile ilgili hikayeler de vardır. Onlardan birinde ‘Çam Devirmek’ şöyle hikaye edilmektedir.

“Zengin bir adamın, Göztepe Erenköy taraflarında, sekiz on dönüm bahçeli, büyük bir köşkü varmış. Adam bu bahçenin bir köşesine bir bina daha yaptırmaya karar vermiş. Eski binalar hep ahşap yapıldığı için, gereken keresteyi tomruk halinde getirtmiş ve inşaat yaptıracağı yere istif ettirmiş. Bu tomrukların içinde çam, gürgen, meşe ve ceviz ağaçları da bulunuyormuş. Sayfiye mevsimi olmadığı için Nişantaşı’ndaki konağında oturan zengin adam bir sabah, köşküne gitmiş ve köşkün saf bekçisine emir vermiş:

-Bir hızarcı bul, bahçedeki ağaçların arasındaki çamları biçtir, tahta ve kalas yaptır demiş.Saf uşak da efendisinin emri üzerine hızarcıları bulmuş. Çam tomrukları yerine, köşkün bahçesinde ne kadar kıymetli çam ağacı varsa kestirip devirmiş. Bu akılsız uşağın adı, çam deviren uşak kalmış.”

Kay yapalım derken göz çıkarmak olarak da ifade edebiliriz ‘Çam devirmek’ deyimini.

İyilik yapayım derken, birine büyük zarar vermek ya da bir işi düzelteyim derken büsbütün bozmak.

“Düğünlerde, Perşembe günü gelin hanımın yüzü süslenirmiş. Eskiden kalemkâr denilen kadınlar, gelinin yüzüne makyaj yaparlarmış. Gelinin kaşlarına, gözlerine özel kalemlerle şekil verirlermiş. Bu tür işler yapılırken düğün evinde de davetliler saz çalıp oyunlar oynarmış. Ortalıkta oynamakta olan genç kızlardan birinin her nasılsa ayağı kaymış, bu arada makyaj yapan kadına çarparak yere düşmüş. Kadının elindeki sert uçlu kalem, gelinin gözüne batmış, zavallı kör olmuş. Dikkatsiz kadın, zavallı gelinin kaşını yapayım derken gözünü çıkarmış.”

Buradan da anlaşılacağı gibi, söyleyeceğiniz sözün, yapacağınız işin karşınızdakini incitecek, zarar verecek söz olmamasına dikkat etmek gerekiyor. Bir başka söylem ile de yapılacak işte ustalık ve titizlik varsa zarar ziyan da az olacaktır.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı