• 16 Kasım 2015, Pazartesi

Delegeler tamam, sıra kongrede

Cumhuriyet Halk Partisi’nde 1 Kasım seçimlerinin hemen arkasında kendi iç seçimleri ile ilgili takvim işlemeye başladı. Öncelikle delege seçimleri yapıldı. Cumartesi itibarı ile de Efeler’de delege seçimleri tamamlandı.

Delege seçimlerinin Cumhuriyet Mahallesi ayağını az da olsa takip ettim. Ne de olsa benim mahallemdi, yakından görmem gerekiyordu. Gittim gördüm. Parti binasının önü kalabalık, parti binasının içi kalabalık; anlayacağınız Cumhuriyet Mahallesi delege seçimlerini önemsemişti.

Biri beyaz, diğeri mavi iki liste vardı Cumhuriyet mahallesinde yarışan. Listeler nedense bende Bülent Ecevit’i çağrıştırdı. Onun söylemlerini kulaklarımda çınlattı. Mavi liste adeta onun sürekli giydiği mavi gömleğini simgeliyor gibiydi. Hani literatüre de geçen Ecevit Mavisi gömleğini. Her ne kadar mavi listenin mavisi tam olarak Ecevit Mavisi olmasa da böyle bir çağrışım yapıyordu. Beyaz liste ise yine Ecevit’in ‘Ak Günlere’ sloganını çağrıştırmıştı.

Delege seçimlerine ilginin fazla olması, katılım oranının yüksek olması CHP adına sevindirici bir durum olarak değerlendirilebilir, değerlendirilmeli de. İki listenin yarışıyor olması da bu ilginin ve katılım oranının yüksek olmasında birinci derece önemli bir unsur. Tek liste olsaydı bu katılım olmazdı. Yarışın olmadığı yerde de heyecan olmuyor çünkü.

Başta da ifade ettiğimiz gibi Efeler’de delege seçimleri tamamlandı. Hemen hemen her mahallede iki liste yarıştı. Listenin biri, beyaz olan, ak günleri çağrıştıran listenin mevcut ilçe başkanı ve ekibi tarafından çıkarıldığını biliyoruz. Bu da mevcut başkan yeniden aday olacak. Ecevit Mavisi’ni çağrıştıran mavi listenin ise kim ve kimler tarafından çıkarıldığı meçhul. Başkan adayı kimdir belli değil. Bilinen tek gerçek var, o da görevde olan başkan ve yönetimini benimsemeyenlerin, yönetimin ve başkanın değişmesini arzu eden bir grubun çıkardığı bir liste.

Delege seçimlerine baktığımızda biliyoruz ki, görev başında bulunan başkan Bayram İnci yeniden başkanlığa aday. Karşısına kimin çıkacağı, ya da kimlerin çıkacağı ise henüz bir muamma olarak duruyor. Rüzgara göre ya aday çıkaracak mavi liste yandaşlar, ya da çıkarmayacaklar. Çıkarsa da kimin başkan adayı olacağı kapalı kapılar ardında bir grup azınlığın yapacağı görüşmeler sonrasında belirlenecek gibi görünüyor. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.