• 16 Kasım 2017, Perşembe

Anketlerde kim ne durumda?

Seçimlere bir yıldan fazla bir zaman var. Bu zaman hem çok, hem de göz açıp kapayana dek geçip gidecek kadar az bir zaman. Partilerin seçim çalışmalarına başlaması ve ufak ufak seçmene neler vadettiklerini sıralamaya başlama zamanı.

Bu süreçte tabiki son dönemlerin en önemli araçlarından biri olan kamuoyu araştırmaları ve gerçekleştirilecek anketlerin sonuçları da yoğun bir biçimde gündemimize gelecek. İşte şimdiden yapılmaya başlanan anketlerden birinin ortaya koyduğu sonuçlar.

10-15 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen son anketin verileri gösteriyor ki, Meral Akşener liderliğinde kurulan İYİ Parti hızla tırmanıyor. Bugün seçim olsa yüzde 19,5 oranında oy alabileceği görünüyor. Aynı anketin verilerine göre ise AKP’nin oyunun yüzde 43,8 olduğu.

Peki AKP oylarını korunuyor görünürken İYİ Parti’nin yüzde 19,5’luk oy oranı nereden geliyor:

Araştırma sonuçlarına göre MHP ve HDP hızla eriyor. MHP’nin oy oranı oylarının yüzde 8,8’e; HDP’nin oylarının ise yüzde 8’lere dek düştüğü görülüyor.

Anket sonuçlarına göre; MHP ve HDP, TBMM’ye girmek için gerekli olan yüzde 10’luk barajın altında kalıyor.

İYİ Parti’nin katılmadığı bir erken genel seçim olması durumunda ise katılımcıların yüzde 47.1’i AKP’ye, yüzde 26.8’i CHP’ye, yüzde 13.5’u MHP’ye ve yüzde 9.8’i de HDP’ye oy vereceğini kaydetti.

Seçime bir yıldan fazla bir sürecin olduğu bir dönemde İYİ Parti’nin yüzde on barajının üzerinde bir oy oranına ulaşıyor olması, seçimlere dek geçen süreçte oranın yüzde on beşlerin üzerine çıkması olası görünüyor. Yine anket sonuçları gösteriyor ki, İYİ Parti oyların büyük bölümünü MHP tabanından alacağa benziyor.

Bu rakamlar elbette 10-15 Kasım bu günkü anket sonuçları. Kesin veriler olarak değerlendirilemez, ancak önümüzdeki sürecin MHP ve İYİ Parti arasındaki çekişmenin daha büyük boyutlara ulaşacak gibi görünüyor.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 7 Açık
Yarın: 15/7 Çok bulutlu