• 17 Ocak 2018, Çarşamba

AKP kongreleri ve düşündürdükleri

Kongreler siyasi partilerin parti içi demokratik organlarından olarak değerlendirilir. Partililer parti yönetiminde söz sahibi olduğu tek organdır kongreler. Siyasi partilerin tüzüklerinde de, siyasi partiler yasasında da ilk sıralarda yerini alır ilçe, il kongreleri ile büyük kongre.

Durum böyle olunca da üç yılda bir partilinin önüne konan sandıktan üç yıl süre ile ilçe yönetimleri partililerin oyları ile çıkar. Adaylar kendilerini partililere anlatır ve seçilmeye yetecek oyu almaya çalışır ve yeterli oyu alanlar da üç yıl süre ile partinin yönetimine seçilirler.

Bu her partide böyle oluyor mu? diye baktığımızda, ne yazık ki böyle olmadığını görüyoruz. Evet üç yılda bir sandık partilinin önüne konuluyor, ancak partili kendi istediğini değil, merkez yönetiminin istediği ismi başkan ve yönetici seçmek durumunda kalıyor. Sonra da buna demokrasi diyorlar.

Aydın’da son zamanlarda AKP ilçe kongreleri yapılıyor. Sözde kongrelerde AKP merkez yönetiminin daha önceden belirlediği ve İlçe Başkanı olarak atadığı isimler ilçe başkanı olarak seçiliyorlar. Yani atanmışları partililer bir noter edası ile sandığa gidip onaylıyorlar. ‘Biz doğru karar veremezdik, siz en doğrusunu bilirdiniz ve bize sunduğunuz ilçe başkanını biz de onaylıyoruz” diyerek sandığa sözde oy atıyorlar. Aslına bakarsanız bu kongrelerde oylamanın gizli yapılmasına da gerek yok. Zira malumun oylanmasına ne gerek var ki?

Bu da aslına bakarsanız AKP’nin demokrasi anlayışı. Her şey bir merkezden belirlenir ve diğerleri malumun sadece onaylamaktan başka işe yaramaz. Buna da demokrasi derler ve genel merkezin belirlediği, atadığı isimlerin tek aday olarak girdiği kongreden çıkmasına da ‘Demokrasi şöleni’ diye isimlendirerek de kendilerini kandırırlar.  İşte demokrasi, işte şölen.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.