• 17 Mart 2017, Cuma

Tahammülsüzlük

Üzerimizde bir gerginliktir almış başını gidiyor. Kime baksanız bir sinirlilik hali, dokunsan parlayacak bir durumda. Adeta toplum bir barut fıçısına dönüşmek üzere ve bir kıvılcım ile patlayacak gibi.

Elbette bunun nedenleri vardır. Sosyal bilimciler bunun nedenlerini araştırmaktadır, araştıracaktır. Ancak kendi saptamalarıma göre, toplumun gerginlikleri arasında ilk sırada elbette ekonomik sorunlar geliyor. Uzunca bir süredir ekonomide işler iyi gitmiyor. Üstüne üstlük bir de dolardaki aşırı değer kazanma ve bunun getirdiği sıkıntılar insanların sinir katsayılarını ikiye üçe katlamış durumda. Bu da bir gerginlik ve sinirlilik hali yaratıyor elbette.

Bunun yanında bir de toplum önderlerinin gergin konuşmaları, ötekileştiren sözleri gergin sinirleri daha bir geriyor. Öyle hale geldik ki, bizim gibi düşünmeyenleri artık tahammül edemiyor, onlara karşı hemen savaşa geçiyoruz.

Son örneklerinden biri de geçtiğimiz günlerde yaşandı. Denizli’de referandum için hayır kampanyası yapan ve bir stant açarak broşür dağıtan bir gurubun üzerine bir başka gurup saldırıyor. Arbede ve yaralılar, kolu kırılanlar oluyor.

Neyin öfkesi bu? Herkes sizin gibi düşünecek değil elbet. Ya da siz herkes gibi düşünmek zorunda değilsiniz. Demokrasinin de olmazsa olmazlarından biri katılmasan da karşındakinin fikirlerine, görüşlerine saygılı olmak ve onun o fikirlerini söylemesine olanak sağlamak değil mi?

Başta da ifade ettiğim gibi, toplum gergin, toplum sinirli. Toplan söylemlerden fazlaca etkilenmiş halde. Bunun sonucu da ötekileştirme ve kendisi gibi düşünmeyenlerin tahammül edememe durumu var.

Sözün özü, yaşadıklarımızın tek kelime ile ifadesi tahammülsüzlük.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı