• 17 Nisan 2017, Pazartesi

Çıkarılacak dersler

Aylardır kent meydanında hüküm süren gürültü kirliliğinden kurtulduğum için ne kadar mutluyum anlatamam. Referandum çalışmaları nedeni ile Atatürk Kent Meydanı’na konuşlandırılan arabalar, bunlar yetmiyormuş gibi bir de hayır ve evet cephesinin çadırlarından yükselen müzik sesleri nihayet sustu ve sessizliğe, sükunete kavuştuk.

Bu referandumun bir boyutu, yani oylama öncesinde tarafların referandum çalışmaları adı altında vatandaşa yaşattıkları işkence kısmıydı. Ayrıca dağıtılan ve sokaklarda uçuşan evet ya da hayır broşürlerini de unutmamak gerek.

Bunlar artık geride kaldı. Pazar günü vatandaşlar, yaklaşık 49 milyon seçmen sandık başına gitti ve tercihi yaptı. Bu tercihler sonucunda Aydın halkı hayırdan yana tavır ortaya koymuş ise de Türkiye genelinde evetler, hayırlara göre daha fazla çıktı ve Anayasa’nın 18 maddesi değiştirildi.

Yüzde 85 katılımın gerçekleştiği halk oylaması sonucunda toplumun, yani seçmenlerin yüzde 51,4’ü Anayasa’nın 18 maddesinin değişmesinden yana evet oyu kullanırken, yüzde 49,6’sı da hayır oyu kullandı. Bu da gösteriyor ki bu Anayasa değişikliğinde toplumun bütün kesimlerinin kabul edeceği, benimseyebileceği bir değişiklik yapılmamıştır. Demokrasi gereği sandıktan evet oyları, yani değişim isteyenlerin orana yüksek olduğu için de değişiklik gerçekleşmiştir.

Bu halk oylaması İstanbul, Ankara gibi illerde evet cephesinin, özellikle de iktidar partisinin önemli oranda kan kaybettiği ve bu illerde hayır tercihinin evet tercihinde daha fazla olduğu gözlemlendi. AKP’nin iktidara geldiği günden beri Ankara ve İstanbul’da ilk kez geriye düştüğü görülüyor.

Halk oylaması sonuçlandı. Bu sonuçlara, yani sandıktan çıkan sonuçlara göre, yönetim erkini elinde bulunduranlar öncelikle şunu hiç unutmamalıdır ki, toplumun yüzde 49’u bu değişikliklere evet dememiştir.

Bir diğer nokta da, evet cephesi ya da iktidar cephesi Ankara ve İstanbul gibi en güçlü olduğu iki ilde geriye düşmüştür. Bu hiç de öyle göz ardı edilecek bir durum değildir. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu