• 17 Mayıs 2016, Salı

Dört duvar arasına…

Televizyonlar daha bugünkü gibi yaygınlaşmamış, her evde bırakın ikinci televizyonu bir tanesi bile henüz evimizin en has köşesine kurulmamıştı.

Bırakın LCD ya da LED televizyonları, üç boyutlularını siyah-beyaz televizyonu bile henüz yeni yeni görüyorduk. Tek eğlence kaynağı evdeki transistorlu radyo olurdu çoğu zaman. Biraz varsıl bir aile iseniz radyonun yanında bir de küçük bir pikap bulunurdu. Plaklardan yükselirdi müziğin eşsiz nameleri.

İşten eve gittiğinizde akşam ne seyretsem diyecek bir durum da yoktu. Yemek sonrası ya size misafir gelir, ya da siz bir komşunuza misafirliğe giderdiniz. İşte o yüzdendi ki komşuluk ilişkileri dediğimiz şey çok gelişmiş durumdaydı.

Eğer sıcak yaz akşamlarında iseniz birkaç komşu toplanır Aydın’da gidilebilecek iki parktan (Turistik Park veya Enstitü Parkı) birine gider orada vakit geçirilirdi. Yok, parkta oturmak gibi bir seçeneğiniz yok ise Menderes Bulvarı’nı turlardı insanlar. Hararetli sohbetlerin eşliğinde Bulvarın bir uçundan diğer ucuna dek gidilir, kimi zaman vitrinler gözden geçirilir ve sonra geri dönülürdü.

Ha, bir de yazlık sinemalar vardı. Menderes Bulvarı’nda bir aşağı bir yukarı gidilip gelindikten sonra saat 21.15 gibi ya Bulvar Sineması’na ya da Park Sineması’na gidilir gösterimdeki filmler izlenirdi. Kimi zaman gözyaşları içerisinde eve dönülür, kimi zaman ise filmin verdiği mutlulukla evin yolu tutulurdu.

Benim kuşağımdakiler sözünü ettiğim yılları çoktan anımsamışlardır. Dostlukların daha sağlam, komşulukların daha bir iyi olduğu o yılları. Yetmişli yıllardan söz ediyorum. Henüz televizyon denilen aygıtın evimizin başköşesinde yerini almadığı, ya da yeni yeni almaya başladığı yıllar.

Televizyonun evlerimize girmeye başlaması ile birlikte yavaş yavaş anlattıklarım ikinci, üçüncü plana atılmaya baladı. Hele o yetmişlerin ikinci yarısından sokak olaylarının (sağ-sol) doruk noktaya ulaştığı yıllarda insanlar iyiden iyiye eve kapandılar. Televizyon da üç evden birinde vardı artık. Eğlence insanların oturma odasına kadar girmişti. Sonunda akşam gezmeleri de giderek yok oldu, komşuluk ilişkileri de.

Televizyon ile birlikte dört duvar arasına kapandık ve oradan bir türlü çıkamıyoruz. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.