• 17 Haziran 2016, Cuma

Aslolan çocuklarımız

Bugün itibarı ile okullar kapanıyor. Artık tatil, yani yaz tatili resmen başlamış olacak. Her ne kadar ebeveynlerin izinleri başlamasa da tatil sezonuna girmiş olacağız. Aydın özelinde baktığımızda 174 bin öğrenci yorucu bir eğitim ve öğretim yılının sonunda iyi bir dinlenmeyi hak ettiler.

Okulların kapandığı gün yaşanan karne heyecanı ise ayrı bir heyecandır. Öğrenciler bir yılın sonunda kendi durumlarını (her ne kadar yıl içinde aldıkları notlara göre durumlarını biliyor olsalar da) görecekler. Veliler çocuklarının ne yapıp, ne yapmadığının, bir yıllık eğitim ve öğretim sonunda geldikleri, bulundukları durumu görme şansını yakalayacaklar.

Heyecan güzeldir, bir iş sonunda alınacak bir belge, karne de olsa güzeldir. Ancak bu güzelliğin değişik boyutları taşınmaması gerekir. Uzmanların her zaman söylediği gibi, karne sadece bir değerlendirme aracıdır. Karneye bağlı olarak çocukları ne fazla abartılı sevinçlerle kutlamak gerekir, ne de karnedeki kırıklar için abartılı bir biçimde çocukları eleştirmek gerekir.

Elbet başarıyı herkes ister. Ancak bu başarıyı elde ederken bazı şeyleri de yitirmemek gerek. Sosyalleşmeyi, toplumla kaynaşmayı bir kenara itmemek gerekir. O nedenledir ki, bugün ebeveynler karneleri fazla abartmamalılar. Çünkü aslolan karne değil, çocuklarımızdır. Çocuklarımızın sağlığı, çocuklarımızın iyiliği her şeyin önünde olması gerekir. Karnede kırık olabilir. Bu düzeltilmeyecek bir şey değildi. Ama yitirilen sağlığı tekrar geri kazanmak hiç de kolay olmayacaktır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Çok bulutlu
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı