• 17 Ekim 2017, Salı

İşsizlik oranı yükseliyor

İşsizlik rakamları açıklandı. İstatistik kurumunun verilerine göre Temmuz ayında, yani turizmin ve tarımın en yoğun olduğu ayda işsizlik oranı bir önceki aya göre, 0,05 artış göstermiş ve 10.07 oranına çıkmış görünüyor.

Peki, işsizliği azaltmak ve istihdamı arttırmak için alınmış önlemler yok muydu?

İstihdam seferberliği başlatılmamış mıydı?

Evet, her iki sorunun yanıtı evet; yani işsizliği arttırmak ve istihdamı arttırmak için yasal önlemler alınmış, istihdam seferberliği de başlatılmıştı. Buna rağmen, istihdam seferberliğine rağmen Temmuz ayında işsizlik oranının bir önceki aya göre artış göstermiş olması düşündürücü.

Bir yandan işsizliği önlemek için önlemler alınıyor, istihdam kampanyaları başlatılıyor, ama diğer yandan da ekonomik açmaz içerisine girmiş olan, çaresizlik labirentinde kaybolmuş olan orta ve küçük ölçekli işletmeler küçülmeyi tercih ediyorlar. Daha az istihdam ile daha fazla üretim yaparak içinde bulundukları ekonomik açmazdan kurtulmaya çalışıyorlar.

İstihdamın artması için üretimin artması gerekiyor. İstihdamın artması için ekonominin gerçek anlamda büyümesi gerekiyor. İnşaat sektörünün pohpohlaması ile oluşacak büyüme istihdama katkı sağlamıyor. Üretim sektörünün büyümesi gerekiyor. Turizmin büyümesi gerekiyor. Tarım sektöründe üretimin artması gerekiyor.

Bugün içinde bulunduğumuz durumda turizm sektörü küçülüyor. Tarım sektörü, üretici para kazanamadığı, bırakın kazanmayı üretim maliyetini bile karşılayamadığı için küçülüyor. Orta ve küçük ölçekli işletmeler ise vergi ve diğer giderlerin kıskacında üretimi ve istihdamı daraltarak ayakta durmaya çalışıyor. Bunları sonucunda da işsizlik rakamları Temmuz ayında bir önceki aya göre 0,05 oranında artıyor.

İstihdamın artması, büyümenin reel olarak sağlanabilmesi ve üretimin arttırılabilmesi için öncelikli olarak ülkede yapılması gerekenlerin başında elbette bir vergi ve sigorta barışı sağlanması gerekiyor. Bu sağlanamadığı ve vergi ile sigorta oranlarının aşağı çekilemediği sürecek istihdamın arttırılması olasılık dışıdır.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
30 / 16 Sağanak yağışlı
Yarın: 30/16 Sağanak yağışlı