• 17 Kasım 2015, Salı

Gıda, konut ve ulaşım ilk sırada

Türkiye İstatistik Kurumu’nun son verilerine göre, Aydın, Muğla ve Denizli illerinde hane halkının tüketim harcamalarının türlere göre dağılımında bu üç ilimizde insanlar en fazla gıda, konut ve ulaşıma harcama yaptıkları görülüyor.

TÜİK’in verilerini incelediğimizde, aslında bu konunun sadece Aydın, Denizli ve Muğla illerinin sorunu olmadığı, tüm Türkiye’nin hane halklarının harcamalarının genelde gıda, konut ve ulaşım olduğunu görüyoruz.

Peki niye böyle oluyor?

Bunun elbette çeşitli nedenleri vardır. Ancak ilk bakışta, ülke genelinde ulusal gelirden fert başına düşen gelir 10 bin dolar düzeyinde olmasına karşın, bunun adil bir biçimde dağılıyor olmamasının sonucu olmaktadır. Bu nedenle insanlar öncelikle başlarını sokacak bir yer derdine düşüyor, sonra yaşamlarını sürdürebilmek için gıda harcamaları yapmak zorundalar ve ulaşım da hergün işe gidip gelmek için gerekli olan harcamalar olarak karşımıza çıkıyor.

Yani tüm Türkiye’de olduğu gibi, Aydın, Denizli ve Muğla’da da insanlar en olmazsa olmak harcamalarını yapıyor, diğerlerini ise ötelemeye çalışıyorlar.

Bu illerde yapılan harcamalarda en az harcama yapılan kalem ise sağlık ve eğitim hizmetleri giderleri geliyor. Sağlıkta yüzde 2.2, eğitim hizmetlerinde ise yüzde 2.0 oranında. Eğlenceye ayrılan harcamalar ise Aydın, Denizli ve Muğla’da yüzde 3.4 ile Türkçeyi ortalamasının üzerinde bir oran olarak görünse de, toplumun eğlenmeye ve kültürel etkinliklere ne kadar az para ayırabildiğini de görüyoruz.

Ekonomik olarak geliştiğimiz, hızlı büyüme oranlarını yakaladığımız ve kalkındığımız söyleniyor olmasına karşın aynı oranda ulusal gelirden alınan payın adil ve dengeli bir biçimde dağılımının gerçekleşemiyor olmasının etkilerini TÜİK’in bu verilerinde görebiliyoruz. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Çok bulutlu
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı