• 17 Aralık 2013, Salı

Aydın ne kazandı bu güne kadar?

Her seçim öncesi aynı temennilerde bulunulur.

“Aydın kazansın”

Bugüne kadar gördüğüm seçimlerin sonuçlarına baktığımda Aydın’ın ne kazandığını bir türlü anlayabilmiş değilim.

Aydın Merkezi iktidara her zaman destek vermiş ve milletvekillerinin çoğunluğunu iktidar partisinin çıkarması için gerekli desteği hep sağlamıştır, ama gelin görün ki, Aydın’ın kazanımları hiç de iktidar partisinin Aydın’dan kazanımları ile doğru orantılı olmamıştır.

Tarih sayfalarında yolculuk yaptığımızda, Aydın merkezi yönetime en fazla ekonomik katkıyı sağlayan illerin başında geldiği günlerden bugünlere gelmiştir. Aydın gelişim noktasında geride kalmış, hatta öyle ki, Aydın’a atanan bürokratlar hayal ettikleri Aydın ile karşılaştıkları Aydın arasında öylesine farklar bulmuşlardır ki, adeta tam bir hayal kırıklığına uğramışlar ve bunu da zaman zaman dile getirmişlerdir.

Şimdi önümüzde yine bir seçim var. Bu kez merkezi yönetim için değil, yerel yönetim için oy kullanacak Aydınlı. Yine aynı bildik ifadeler siyasi çevrelerde, yazarçizer çevrelerinde dillendirilmekte, satırlara dökülmekte.

‘Aydın kazansın’

Nasıl kazanacak Aydın?

Merkezi iktidarın adayını Büyükşehir Belediye Başkanı seçerek mi?

Hadi diyelim öyle.

Bu geçmişte yaşanmış bir deneyim. Doksanlık yıllarda ANAP iktidarı döneminde Aydın Belediye Başkanı da iktidar partisinden idi, Aydın ne kazandı?

Bundan iki önceki seçimde Aydınlı yine iktidar partisinin adayını Aydın Belediye Başkanı koltuğuna oturttu. Ama iktidar partisinin il başkanı kendi partisine mensup belediye başkanı ile kavga etmekten öte ne yaptı?

Bir çevre yolunu bile tamamlayamadılar. Son on yılda Denizli ve Manisa’da şehir içi geçişleri battı-çıktılar ile rahatlatılıp trafik sıkışıklığı bir ölçüde giderilmişken, Aydın’ın hazır projelendirilmiş olan çevre yolu için iktidar ve onun yerel unsurları hep ayak sürümediler mi?

Soruyorum, Aydın ne kazandı bu dönemde?

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 7 Açık
Yarın: 15/7 Çok bulutlu