• 18 Ocak 2014, Cumartesi

Asıl Savaş henüz başlamadı

Bugün, yarın, öbür gün derken nihayet önceki gün AK Parti’nin 17 ilçe Belediye Başkan adayının isimleri açıklandı. İsimlere bakıldığında hemen hepsi değerli isimler olarak görülüyor. Belli ki AK Parti’nin kurmayları, seçim işlerinden sorumlu isimleri Aydın konusunda iyi bir çalışma yapmış ve çalışmanın sonunda da 17 ilçenin belediye başkan adaylarını belirlemişler.

Yerel seçimlerin önemli bir ayağı böylelikle tamamlanmış oldu. Artık ilçelerin de adaylarının belirlenmiş olması ile birlikte iyice seçim sathı mahalline girilmiş oldu. Bundan böyle büyükşehir belediye başkan adayları gezilerinde, vatandaşlar ile buluşmalarında ilçe belediye başkan adayları ile birlikte hareket edebilme olanağını yakalamış oldular.

İlçe adaylarının belirlenmiş olması, bir anlamda bilgi kirliliğinin de önüne geçilmesi adına önemli bir adım oldu. Biraz daha sürüncemede kalsaydı eğer, daha çok isimler sosyal medyada şu ilçenin, bu ilçenin adayı olarak belirlendi türünden balon, üfürme haberler ile karşı karşıya kalmaya devam edecektik.

Aydın bazında ele aldığımızda, AK Parti ile birlikte üç büyük parti de ilçe belediye başkan adaylarını belirlemiş oldu. CHP’nin Kuşadası adayının da önümüzdeki günler içerisinde açıklanması ile aday belirleme süreci tamamlanmış olacak.

Elbette şimdi bir başka süreç başlayacak. Her partinin Büyükşehir Belediye Başkan adayı ile ilçe belediye başkan adayları kafa kafaya verip belediye meclis üyeliği için adayları belirleyecekler. Bu sürecin de bir hayli sancılı geçeceğini söylersek de fazla abartmış olmayız. Bu süreçte partili veya partisiz isimler meclis üyeliği için aday gösterilirken parti tabanlarında rahatsızlıklar oluşturacaktır. Bu rahatsızlıkları en aza indirgemek, yumuşatmak için ise meclis üyesi adayları belirlerken daha iyi düşünmek, daha iyi karar vermek gerekiyor. Kısacası ince eleyip sık dokumak, parti içi dengeleri iyi gözetmek gerektiği de bir gerçek.

İlçe belediye başkan adaylarının da belirlenmesi ile seçim yarışı, ya da başkanlık savaşı tam anlamı ile başlamış görünse de asıl savaş belediye meclis üyesi adaylarının belirlenmesinden sonra yaşanacaktır ve o savaşta kaybedenler ve kazananlar olacaktır.

Öz olarak söylemek gerekirse eğer; yerel seçimlerle ilgili asıl Savaş henüz başlamadı. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.