• 18 Nisan 2017, Salı

Geleceğe bakmalı

Yeni bir sürece girmiş bulunuyoruz. Önümüzde bir buçuk iki yıllık bir süre var. Halk oylaması ile Anayasa’da gerçekleştirilen değişikliklerin yürürlüğe girmesi için iki yıla yakın bir süreç var önümüzde. İşte bu sürecin çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Anayasa’nın on sekiz maddesinin değişikliğinin Türk toplumunun yüzde 51,4’ü tarafından onaylanması ile her şey bitmiş değil.

Yeni düzene göre hazırlanmak gerek. Yeni sistemin her ayrıntısına hakim olmak ve bu noktada tüm siyasi partiler kendi teşkilatlarını bilinçlendirmesi gerek. Bu anlamda siyasi partiler kendi iç dinamiklerini harekete geçirmek için parti içi eğitim çalışmaları yapması gerek. Bu çalışmaları en ciddiye alması gerekenler de muhalefet partileri olmalı. Her konuda hakim olabilmeli ve parti teşkilatları, hatta partinin en alttaki üyesinden en üstteki üyesine dek bilgilenmeli ve bilgiyle donanmalı.

Yeni sistemin elbet alıştığımız parlamenter sisteme göre farklılıkları var. Farklı bir sistem bizi bekliyor. Bugüne dek sandık başına gidiyor ve milletvekillerini belirliyorduk. Belirlenen parlamentoda da çoğunluğu elinde bulunduran parti genel başkanı Cumhurbaşkanı’nın görevlendirmesi ile hükümeti kuruyordu. Bundan sonra artık böyle bir sistem yok. Halkın önüne konulan sandıktan çıkacak cumhurbaşkanı hükümetin de başı olacak. Yani bir bakıma hükümetin başını, ülkeyi yönetecek kişiyi seçmen bizzat belirlemiş olacak.

Bu düzene göre siyasi partiler yasasında da değişiklikler yapılması gerekecek. Bununla birlikte seçim yasası da değişecek, değişmeli de. Bu anlamda da bilgiyle donanımla olmak gerekiyor. Sandıktan çıkan sonuçlara takılı kalmak demek birçok şeyin farkına varamamak anlamına gelecektir. 16 Nisan geride kaldı. Artık geleceğe bakmalı ve geleceğe hazırlanmalı.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.