• 18 Haziran 2013, Salı

Çok seslilik lafta kalmış


Bir zamanlar çok seslilik diye bir kavram dolanmıştı dilimize. Özellikle doksanlı yılların ilk yarısında çok sık söyledik bu sözü. Çıkış noktası da medyada, görsel medyada özel televizyonların kendilerine hayat damarı aradıkları yıllarda toplum olarak dile getirdik ‘Çok seslilik’ kavramını.

Niye böyle bir söyleme gereksinim duymuştuk?

Çok basit. Türkiye’de o yıllara kadar tek bir yayıncı kurulu vardı TRT. Radyo yayınları da, televizyon yayınları da ondan sorulur, onun dışında kimse bu yayınları yapamazdı. TRT’nin tekelindeydi sesli ve görsel yayıncılık.

Devletin elindeki bu mecrada özel sektörün de olması gerektiği inanılıyordu. Devletin tek yanlı yayınlarının karşısında özgürce yayın yapabilen radyo ve televizyon kanallarının olması arzu ediliyordu. O nedenledir ki ‘Çok seslilik’ kavramı toplumun önemli bir kesiminin diline pelesenk olmuştu.

Önce illegal olarak özel televizyon ve radyolar kuruldu. Toplum o zaman da radyomu istiyorum, televizyonumu istiyorum diye çeşitli eylemler yaptı. Otomobillere siyah kurdeleler bağlandı. Kornalar çalındı. Çeşitli etkinlikler ile özel televizyonlar halk tarafından savunuldu ve bunun üzerine yasal düzenlemeler yapılarak özel radyo ve televizyonların önü açıldı.

Yıllar geçti; özel televizyonların ve radyoların yayına başlaması ve halkın desteği ile yasal düzenlemelere kavuşmasının üzerinden. Şimdi sayısız radyo ve televizyon kanalı var. Ama çok seslilik yetmişli ve seksenli yıllarında gerisinde kaldı. Son taksim olaylarında, halkın mücadelesine destek vermesi gereken televizyon kanalları güçlünün yanında yer alarak üç maymunu oynadılar. Birkaç gün sonra utanıp da ucundan kıyısından görmeye çalışanlar da olayları tarafsızlık ilkesi içinde tüm çıplaklığı vermek yerine yanlı tam tersini yaparak yanlı yayın yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar.

Anlayacağınız özel radyo ve televizyonlar için mücadele veren halka yine o özel radyo ve televizyonlar tarafından ihanete uğradılar. Taksim olayları, popüler adı ile ‘Gezi parkı’ olaylarında gördük ki, çok seslilik lafta kalmış. TRT’nin tek yanlı yayınını bire arar duruma düştü bu toplum.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.