• 18 Haziran 2016, Cumartesi

Çıldır Havaalanı

Aydın’ın ve Aydınlının geçmişteki vizyonunun ne kadar geniş olduğunu söylemeye bilmem gerek var mı? Henüz ben dünyada yok iken Aydın’ın önde gelen varsıllarından biri kalmış binlerce dönümlük arazisini şartlı olarak ‘Hava Alanı yapılmak üzere’ bağışlıyor. Bu vizyon genişliği değil de nedir?

Şimdilerde yeniden gündemde Çıldır Havaalanı sahası ve sahayı bağışlayanlar. Zira şartlı olarak bağışlanan alanın hala yolcu taşıma evresine gelememiş olmasından dertliler. Babalarının hava alanı yapılmak kaydı ile bağışladığı arazinin henüz tam anlamı ile hava alanı olarak kullanılamaması ve Aydın’a uçak seferlerinin düzenlenemiyor olmasından dertliler. Ve diyorlar ki; “Arazimizi geri istiyoruz, eğer hava alanı olarak kullanılmayacaksa”.

Haklılar mı, haklılar. Aradan altmış yıl geçmiş. Bir insan ömrü geride kalmış, hala Çıldır Hava alanı Aydınlıları uçakla buradan alıp İstanbul’a, Ankara’ya ya da Türkiye’nin başka noktalarına ulaştıramıyor.

Rahmetli Mustafa Çıldır araziyi bağışlarken bağış senedine şerh koydurmuş. “Hava alanı olarak kullanılmak üzere” diye. Sözcük tam anlamı ile böyle olmaya bilir, ama arazinin hava alanı yapımı için bağışlandığı açık ve net bir biçimde belirtiliyor. Ancak 2016 yılına gelinmiş olmasına karşın Aydın’dan Ankara’ya hala uçamıyoruz.

Şimdi soruyorum size, sayın Çıldır’ın bağış senedine koyduğu şerh geleceği görmek olarak algılanamaz mı? Daha 1956 yılında bu alanın öyle sürüncemede kalacağını görmemiş mi sizce?

Evet, artık siyasilerimiz, iktidarı ile muhalefetiyle birlikte hareket ederek bu hava alanının yolcu taşımaya geçmesini sağlamak zorundadır. Aydın ve Aydınlı siyasilerden bu kadarını bekleme hakkına sahip diye düşünüyorum. İktidardakiler, iktidar milletvekilleri artık küçük işlerle uğraşmayı bırakıp, Çıldır Hava alanı konusunda ısrarcı ve tuttuğunun koparan bir tavır içerisinde olmak zorundadırlar. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.