• 18 Temmuz 2013, Perşembe

MHP 5 ilçede net

Yerel seçimlere sekiz ay kala Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun genel başkanı tarafından açıklanan adaylığının dışında yeni adaylar da netleşmeye başladı. Ancak bu netlik, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ya da Efeler Belediye Başkan adaylığı konusunda bir netlik değil; ilçe ve beldelerden bazı partiler adaylarını açıklamaya başladı.
Önceki gün MHP Aydın İl Başkanı’nın gazetelerde yer alan açıklamalarına bakıldığında Nazilli, Buharkent, Germencik, Karpuzlu ve Yenipazar MHP’nin adayları net. Aynı açıklamada; Nazilli’de Haluk Alıcık, Buharkent’te Yusuf Vural, Germencik’te Ümmet Akın, Karpuzlu’da Tuğrul Ozan ve Yenipazar’da Ebubekir Karakaş’la seçimlere girileceği ifade ediliyor; MHP İl Başkanı Köse tarafından.
Siyasette bugünden yarına hesap yapılmaz, ama plansız ve programsız da siyaset yapılmaz. Buna göre MHP bu beş ilçede adaylarını belirleyerek bir anlamda buralarda plan ve programını da yapmış oluyor. Diğer ilçelerde neler olacak, kimler aday olacak onu da önümüzdeki süreçte göreceğiz elbet.
Muhalefet partileri CHP ve MHP’de adaylar konusunda bazı açıklıklar getirilirken, iktidar partisi AKP adeta kabuğuna çekilmiş bekliyor. Bir anlamda pusuya yatmış, rakipleri isimleri açıklasın sonrasında bir strateji geliştiririz anlayışı içerisinde gibi görünüyorlar.
Elbette AKP’de de belli isimler öne çıkmıştır, ama her zaman olduğu gibi ser verip sır vermeyen partililer isimlerin basına sızmaması konusunda da öyle sanıyorum ki, olağan üstü bir gayret ve çaba sarf etmekteler.
Ne de olsa AKP’nin bugüne kadar yaptığı uygulamalara bakıldığında bir ‘Tek adam’ yönetimi söz konusu. Böyle bir durumda Genel Başkan’ın icazeti olmadan da kimsenin sesini çıkarabilme özgürlüğü de yok. Aday adayı olmak isteyenler bile Genel Başkan’dan gelecek icazete göre hareket etmek durumundalar. Bunun sonucu da AKP sır küpü bir konumda oluyor.
Kim ne zaman adaylarını açıklarsa açıklasın; bu seçim unutulmamalı ki Aydın’da bir ilk yaşanacak. Yani Aydın ilk kez bütünşehir olarak seçimlere girecek. Böyle olunca da evdeki hesaplar, kapalı kapılar ardındaki ittifaklar da sürprizlere gebe olacak. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.