• 18 Temmuz 2016, Pazartesi

89 yıl önceden görmek

Geride bıraktığımız hafta sonu yaşananları yorumlamak, neden sonuç ilişkisine bakmak gerek. Elbette bu konuda kalem oynatacak, söz söyleyecek bilim insanları var ve söyleyeceklerdir de.

Darbe girişimi olarak adlandırılmaya çalışılan bir grubun isyanı, tarihteki yeniçeri isyanına benzer bir durum. Bunun karşısında sözde demokrasiye sahip çıktığını söyleyenler var ki, kendi askerini linç edip kafasını kesecek kadar da cani ve demokrasiden nasibini almamış.

Elbette bu konuda fazlaca söyleyeceklerimiz, yazacaklarımız olacak. Zaman içinde daha bir net ifadelerle bu yaşananı yorumlama şansına sahip olacağız. Bugün bundan 89 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini anımsatmak bizim gerçekleri daha net anlamamıza yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

Bakın ne diyor Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 7 Aralık 1927’de Ankara’da yaptığı konuşmada.

“Efendiler, biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil, bilakis bu gibi yapılar din ve devlet düşmanı oldukları, Selçuklu ve Osmanlı’yı bu yüzden batırdığı için yasakladık.

Çok değil yüzyıla kalmadan eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz göreceksiniz ki, bazı kişiler bazı cemaatlerle bir araya gelerek bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek, sizlerin oyunu alarak başa geçecek, ama sıra devleti bölüşmeye geldiğinde birbirlerine düşeceklerdir.

Ayrıca, unutmayın ki, o gün geldiğinde, her bir taraf diğerini dinsizlikle ve vatan hainliği ile suçlamaktan geri kalmayacaktır.”

Büyük önder Atatürk’ün 89 yıl önceden gördüğü ve sözlere döktüğü gerçekleri umarım bu son olaydan sonra daha iyi idrak edebilir, farkındalığına varabiliriz..

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu