• 18 Kasım 2015, Çarşamba

Ekonomik göstergeler ve Aydın

Aydın ekonomisini rakamlarla bakmaya devam ediyoruz; elbette Türkiye İstatistik Kurumu verileri ışığında.

Aydın’ın ekonomik ve sanayi kalkınmasını sağlayamadığını söylüyoruz ve bunun gerekçesini de komşu iki ilin sanayileşmesine, kalkınmasına bu nedenle bizim arada sıkışıp kalmışlığımızı gösteriyoruz ya. Bakın iste istatiksel veriler neler gösteriyor.

Örneğin sanayileşmeyi ele alalım:

Aydın sanayileşme oranının ne kadar geride olduğumuz göstergelerinden biri istihdam oranlarının sektörlere göre oranlarına baktığımızda görüyoruz. Örneğin Türkiye genelinde sanayide istihdam oranının yüzde 27,9’lar seviyesinde iken bu Aydın’a ve Denizli ile Muğla özeline indirgendiğinde yüzde 24,2’ler seviyesine düşüyor. Yani Türkiye ortalamasının altında kalıyor üç ilin sanayi istihdam oranı. Yine aynı veriye bakıyoruz; hizmet sektöründe Türkiye ortalaması yüzde 51’ler seviyesinde iken, Aydın, Denizli ve Muğla illerinin hizmet sektöründeki istihdam oranı ise yüzde 46,2 oranında.

Bir başka gösterge de işsizlik oranlarında. Türkiye ortalaması işsizlik 9,9 olarak karşımıza çıkarken, üç ilin işsizlik oranı yüzde 7,2 oranında. Belki de bu rakamların en sevindirici noktası burası olsa gerek. İşsizlik oranları Türkiye ortalamasının altına olması olarak değerlendirilebilir. Ancak bir milyon nüfuslu bir kentte işsizlik oranı yüzde 7,2 oranında ise yine de düşündürücü bir oran olarak değerlendirebilir.

TÜİK’in bir başka verisi de illerin, yani Aydın, Denizli ve Muğla’nın ihracat oranlarına baktığımızda da çarpıcı rakamlarla karılaşıyoruz. Aydın’ın 2014 yılında Ocak-Eylül arasında 744,6 milyor dolar ihracat gerçekleştirirken, bu yıl bu rakam aynı dönemde 453,4 milyon dolar seviyelerine düşmüş durumda. Aynı dönemler için Denizli ilinin ihracatı ise geçen yıl 2815,5 milyon dolar olarak gerçekleşirken, bu yıl bu rakam bir hayli düşmüş ve 1734,6 milyon dolara gerilemiş. Bu düşüş elbette bu yılki ekonominin seyrinden ve doların kur artışından kaynaklandığı değerlendirmesi yapılabilir. Ne de olsa doların geçen yıla göre bu yıl bir hayli değer kazandı Türk Lirası karşısında. Ama bizim bakmamız gereken fotoğraf ihracat rakamlarındaki düşüşten çok ihracat rakamları. Aydın en iyi olduğu geçen yıl 744 milyon dolara karşılık, Denizli’nin geçen yıl gerçekleştirdiği 2815,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş olması, komşu il Denizli’nin ne oranda sanayileşmiş olduğunun bir göstergesi değil mi? 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu