• 18 Aralık 2014, Perşembe

Kuyrukta beklemek

Bugünkü nesiller bilmez kuyrukta beklemeyi. Kuyrukta beklemenin ne demek olduğunu, nasıl sıkıcı ve yorucu bir durum olduğunu bilmezler, bilemezler. Zira Türkiye’de kuyrukların ortadan kalmasının üzerinden on yıllar geçti. Zaman zaman ortaya çıkar gibi olsa da onları münferit durumlar olarak değerlendirebiliriz.

Aydın’da, Efeler ilçesinde son on gündür ortaya çıkan bir durum var ki, insanlar yeniden kuyrukta beklemek gibi bir durum ile karşı karşıya kaldı.

Peki, neden? Neden kuyrukta bekliyor insanlar dakikalarca, saati bulan sürelerde?

Ekmeğe yapılan 25 kuruşluk zam sonrasında Büyükşehir Belediyesi’nin ürettiği Halk Ekmeğe olan talebin artmasından kaynaklanıyor. Zira günümüz ekonomik koşulları göz önünde bulundurulacak olursa bir ekmek parasına iki ekmek alabilme olanağından yararlanmak istiyor insanlar. Böyle olunca da talep fazla, arz yetersiz kalıyor ki, sonuç ortada uzayıp giden kuyruklar.

Aydın Belediyesi olarak ucuz ekmek üretimine karar verildiğinde fırıncıların yanında vatandaşlardan da ‘ne gerek var belediyenin ekmek üretmesine’ gibisinden yaklaşımda bulunanlar olduğunu görmüştük. Hatta halka hizmet etmek için seçilmiş olanlardan bile ucuz ekmek üretimine karşı çıkanlar olmuştu.

Bugün daha iyi anlaşılıyor ki, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin ucuz ekmek üretmesi ve halkın hizmetine sunması olmazsa olmaz bir durumdur. Belediye yoksul ve dar gelirlerin ekmeğini olsun ucuza temin etmelerini sağlamakla topluma hizmet üretmiş oluyor. Düşünüyorum, Büyükşehir Belediyesi’nin 50 kuruşa Halk Ekmek’i satışa sunmamış olsa Aydın’da ekmek kaç para olurdu, diye ve yanıt bulamıyorum. Bulduğum yanıtlar da aslında beni ürkütüyor.

Halk Ekmek, dar gelirli vatandaşlar için elbette olumlu bir hizmet. Ancak artan talep karşısında arzın arttırılması da kaçınılmaz. Hele bir de Halk Ekmek’in tüm il düzeyinde satılacağı düşünülürse üretimin arttırılması kaçınılmaz oluyor. Yaksa bugün gördüğümüz kuyruklar uzayıp gitmeye devam edecektir. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı