• 19 Nisan 2014, Cumartesi

Tutsak bir yaşam

İnsanlar yaşamları boyunca çok şey görür, çok şey yapar. Hepsi de insanın olgunlaşmasına, gelişmesine ve değişmesine neden olan olgulardır. Eğer onlar olmazsa insan yaşamında ne gelişim ve değişim yaşanır, ne de olgunlaşma dediğimiz şey yaşanır.

İnsan yaşarken her şeyden bir şeyler biriktirir. Yaptığı hatalardan da biriktirdikleri vardır, yaptığı doğru şeylerden de biriktirir. Acı ya da tatlı anılar da birer birikimdir ve onların da insanın olgunlaşmasında önemli rolleri vardır.

İnsan yaşamı boyunca birçok keşke ile karşılaşır. Yaşamında keşke dediği şeyler olur. ‘Keşke yapmasaydım’, ‘Keşke öyle değil de böyle davransaydım’ dediği olur. Ama aslında insanın olgunlaştıkça olaylar karşısında nasıl bir değişim gösterdiğinin bir ifadesidir keşkeler.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada biri yazı okudum. İnsanın ölürken pişman olduğu beş şey hakkında idi. Şöyle diyordu yazı.

“Hayatlarının son 3-12 haftasında yanlarında olan Avustralyalı hemşire Bronnie Ware hastalarının en yaygın 5 pişmanlığını tespit etti.

"Keşke başkalarının benden beklediği hayatı yaşamak yerine hayallerimi gerçekleştirme cesaretim olsaydı"

"Keşke bu kadar çok çalışmasaydım"

"Keşke duygularımı ifade edecek cesaretim olsaydı"

"Keşke arkadaşlarımla bağlantılarımı kopartmasaydım"

"Keşke kendime daha fazla mutlu olmak için izin verseydim"

Ölürken nelere keşke diyeceğimi bilemiyorum, ama şunu çok iyi biliyorum. Yaşamım boyunca hiç başkalarının istediği gibi biri olmadım. Ne oldumsa kendim istediğim oldum. Yaşam benim ise onu ben istediğim gibi yaşamalıyım. Başkalarının istediği gibi bir yaşam tutsak bir yaşamdır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.