• 19 Nisan 2016, Salı

Bu nasıl demokrasi anlayışı!

Beş ay ara ile iki seçim yaşanmış ve iki seçimde de hatırı sayılır sayıda sandalye kaybına uğramış bir partinin genel başkanı hala olağanüstü kongrenin toplanmaması için ayak diretmeye devam ediyor. Ortada bir de mahkeme kararı olmasına rağmen ‘2018’den önce genel kurul yok, o kadar’ diye de muhaliflere gözdağı vermeye devam ediyor.

Hem başarısız olacaksınız, hem de o koltukta illaki ben oturacağım diyeceksiniz, sonra da bunun adı demokrasi olacak. Aslına bakılırsa demokrasinin MHP’de olmadı tüzüğün ilgili maddesinden de belli. Zira tüzük olağan üstü kongrede seçim yapılmasına izin vermiyor. Tüzüğün bu maddesi ile daha baştan demokrasi yara almış oluyor.

Bir de başka bir nokta göze çarpıyor son günlerde. Ulusal medyada yer alan haberlere göre olası seçimli kongrede genel başkanlık için en güçlü isim olduğu ifade edilen Meral Akşenir hakkındaki haberler.

Medyada yer alan haberlerde “MHP Genel Başkanlığına adaylığına açıklayan Akşener, cuma günü, "Eğer bu çevrelerin iddiaları doğru ise yani, Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu bir paralel projesi ise ben de MHP için bir paralel projesiysem baş paralel bu durumda Sayın Bahçeli oluyor. Ama bu doğru değil. Türkiye'de son dönemde birisinin kafasına bir taş düşse bundan birkaç yıl evvel Ergenekoncu'ydu, şimdi paralelci, yarın ne olacak bakacağız." ifadelerini kullanmıştı.

Partiye yakın kaynaklar, incelemenin ardından Akşener'in kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilebileceğini belirtiyor” ifadeleri yer alıyor.

Eğer bu haberler doğru ise bu da MHP açısından oldukça sakıncalı ve sancılı bir durum. Bir televizyon kanalında söylediği sözleri gerekçe göstererek disipline sevk edip ardından da kesin ihraç etmek demek, önümüzdeki engelleri kaldırıyoruz demek olacaktır. Bu da demokrasinin hiçbir kuralına uymayan bir davranış olur.

Ortada bir seçim başarısızlığı var, taban kongre istiyor, ama tüzük gereği seçimli kongreye gidilemiyor. Kongreye gidilse ve tüzüğün engeli aşılsa bile koltuğa sıkı sıkı yapışmış ve kongrenin yapılmaması için her yolu mubah sayabilecek bir genel başkan var. Bu durumda MHP’de hangi demokrasiden söz edebilirsiniz ki!..

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu