• 19 Haziran 2017, Pazartesi

Yüzde 11,7 işsizliğin olduğu yerde ekonomi nasıl büyüyor?

Ekonomi tıkırında gidiyor, ver coşkuyu. Vatandaş kredilerini günü gününde (!) ödüyor, esnaf veya iş adamı çekini senedini rahat rahat ödüyor, daha ne olsun ki? İşyerleri hınca hınç dolu, halk çılgınlar gibi alışveriş yapıyor, daha ne olsun ki?

Üniversiteden mezun olan gençler hemen iş bulup kendi geleceklerini kendileri şekillendirme yolunda önlerindeki en büyük engeli aşıyorlar. İşlerinin güçlerinin başına geçiyor.

Gerçekte böyle mi? Gerçekte ekonomi tıkırında mı? Esnaf vergilerini ödeyebiliyor, çalışanlarının ücretlerini gününde tıkır tıkır ödeyebiliyor da biz mi görmüyoruz?

Görünün hiç de öyle değil. DİSK’in araştırmasına göre, işsizlik, gerçek işsizlik oranının yüzde 19,5 seviyesinde olduğu belirtiliyor. DİSK’in raporlarına göre gerçek işsiz sayısı 3 milyon 642 bine yükselmiş. Yine aynı rapora göre kadın işsizlik oranı son 7 yılda en yüksek rakama ulaşmış ve yüzde 25 düzeyine yükselmiş.

Bu arada TÜİK tarafından açıklanan dar tanımlı (standart) işsizlik oranı bir önceki yılın Mart ayına göre 1.6 puan artarak yüzde 11,7’e yükseldi. Böylece resmi işsizlik oranı son yedi yılın en yüksek düzeyine ulaştı.

Raporda, "Tarım dışı kadın işsizliğindeki artış sürüyor" denilerek, "Tarım dışı kadın işsizliği 3 puan artarak 18,4’e yükseldi" bilgisi paylaşıldı.

"Genç işsizler yüzde 25'e yükseldi"

Mart 2017 döneminde genç (15-24 yaş arası) işsizliği bir önceki yılın aynı dönemine göre 4,4 puan artarak yüzde 25’e yükseldi.

Tarım dışı genç işsizliği ise artış devam ediyor. Bir önceki yılın aynı dönemine göre 4,9 puan artış göstererek yüzde 24 olarak hesaplandı.

Bu verilere baktığımızda işlerin ne kadar tıkırında (!) olduğu ortada gibi duruyor. Öyleki onca istihdam kampanyasına rağmen işsizlik oranları çift haneli rakamlarda geziyor. Esnaf ve küçük işletmeci yapılandırdığı vergi ve sigorta borçlarının ilk iki taksitini bile ödeyemez durumda.

Tüm bu rakamlara göre Türkiye yüzde 5 oranında büyümüş. Peki nasıl bir büyüme bu? İşsizlik artarken Türk ekonomisi nasıl oluyor da yüzde 5 büyüyor? Bir bilen var mı? Nasıl yüzde 5 büyüyoruz? Nasıl?

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı