• 19 Temmuz 2013, Cuma

Hep bana, hep bana...

Toplumda bazı insanlar vardır, nalıncı keseri gibi hep kendilerine yontarlar. Bilmezler ki, bir gün sap döner keser döner.
Bu tür insanları fazla da suçlayamıyor insan. Zira Türkiye seksenlerde öyle bir dönemden geçti ki, o günün çocukları, gençleri bugünün yetişkinleri, anne ve babaları. O gün yıkanan beyinlerine tek bir şey empoze edilmişti.
Ben, ben yine ben.
Böyle yetişmiş ve toplumu düşünmekten çok kendisini düşünmesi öğretilmiş, beynine kazınmış insanların bugün nasıl davranmasını bekleyebilirsiniz ki? Doğal olarak aldıkları eğitim ve öğreti olarak bencil ve toplumu düşünmekten çok uzak olacaklardır. Bu da nalıncı keseri gibi hep kendilerine yontmalarını sağlamaz mı?
Siyasette bakıyorum hep kendilerini ön plana çıkarmaya çalışan, siyasetten nemalanmak isteyen insanlar ortalıkta geziyor. İşin mutfağında olanlar, toplum için, ülke için bir şeyler yapma çabası ve amacı içinde olanlar ise hep ikinci planda, hatta üçüncü dördüncü planda tutuluyor.
Bu konuda bir siyasi partide bir genel seçim sonrası o partinin il yöneticileri ile yaptığım bir söyleşi aklıma geldi.
Parti seçimden başarısızlıkla çıkmış ve bunun nedenleri araştırılıyordu. Bir ara yaşı altmışın üzerinde olan bir ablamız ‘Biz neden başarısız oluyoruz’ diye bana bir soru yöneltti.
O gün ona ‘Siz sivil toplum örgütlerinde yoksunuz. Sivil toplum örgütleri içerisinde olmayan bir partinin de kendini anlatması ve başarılı olması olanaksız gibidir’ demiş ve birkaç sivil toplum örgütünün ismi sıralamıştım.
Bu değerlendirmem sonrasında, partinin il yöneticisi olan o ablamız ‘Ama ben burada yöneticiyim ya’ karşılığını vermişti.
Kendisinden başkasını o göreve layık görememiş, kendisinin ise partide yönetici olmasının sıkıntı yaratıp yaratmayacağını öğrenmek istemişti.
Şimdi siz düşünün, ülkeyi, kenti yönetmeye talip olan bir partinin yöneticisi kendisinden başkasını düşünemiyor ise topluma nasıl faydalı olabilir?
Hep bana, hep bana anlayışı nedeniyle de her seçim öncesi siyasi partilerin genelinde aynı soru sorulur:
Kim var bu görevi yapabilecek?
Yanıtını da yine soruyu soran verir.
Bir tek isim bile yok.
Hep ben demekten, yeni isimlerin çıkmasına izin vermezseniz nasıl olsun ki?

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu