• 19 Temmuz 2017, Çarşamba

Korsanı önlemek çok mu zor?

Korsan ürün; telif yasaları çiğnenerek ticareti yapılan telif hakkı saklı materyaller Bu tanım, genelde arkadaşlar arasındaki dosya paylaşımları veya özel sunucular sayesinde büyük grupların dosya paylaşımlarından çok; telif hakkına sahip materyallerin, organize gruplar tarafından yasa dışı yayınlarını tanımlar. Telifli ürünlerin kopyalanmasını, çoğaltılmasını ve dağıtımını yapan kişilere korsan, yapılan işe korsancılık denmektedir.

Günümüzde korsan yayıncılık denildiğinde, korsan cd, korsan film, korsan kitap, korsan yazılı gibi tanımlar akla gelmekte. Yasal olmayan bir biçimde üretilen ürünlerin yine yasal olmayan bir biçimde satışını yapanlara da korsancı diye tanımlamak mümkündür.

Korsanı, korsan yayıncılığı ve korsan ürünler satanları bir türlü önleyemediğimiz gerçeği ise ülkemizde ayan beyan ortadadır. Korsan ürünlerin sokakta ulu orta satılmasının önüne bir türlü geçilemiyor.

Konuyla ilgili olarak önceki gün Didim’den bir mail aldım. Mailde aynen şöyle yazıyor.

“Bölgenize dahil Didim ilçesinin Altınkum sahilinde birçok kitap standı açılmış. Bu stantlarda 5 liraya korsan kitap satılmakta. Polis müdahale etmesine rağmen baş edememekte ve onların hemen ardından yeniden korsan kitap satmaktadırlar. Kanunen Kültür Müdürlüğü’nden kitap satış sertifikası ve belediyeden ruhsat almaları gerekmesine rağmen ne sertifikaları nede ruhsatları bulunmamakta ve bu durumu belediye ve ilçe Kültür Müdürü görmemezlikten gelmektedir. Korsan kitapların arkasına sahte bandrol yapıştırarak halkı orjinal kitap diye kandırmaya çalışmaktadırlar.”

Korsanı önleyemiyoruz, önleyebileceğimiz konusunda da giderek umutsuzluğu kapılıyoruz. Zira mailde de belirtildiği gibi etkililer, yetkililer etki ve yetkilerini gereği gibi kullanmadığı ve gerekli yaptırımları uygulamadıkları sürece de korsanın önüne geçmek olası olmayacaktır.

Oysa yasalar telif hakları ile ilgili net ve açık kurallar koymuş. Korsan yayıncılık ile de ilgili kurallar var. O halde korsanı önlemek çok mu zor? 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.