• 19 Temmuz 2018, Perşembe

CHP’de gerçek bir değişim gerekli

Yıllar, on yıllardır hep aynı. Her seçim sonrası başarısızlığın fatura Genel Başkana kesilir ve bir ‘Değişim’ talebi başlar. Kimi zaman bu değişim talebi sonrasında olağanüstü kurultay toplanır ve genel başkan ya delegelerin oyları ile aynı görevde kalır, ya da yeni bir isim genel başkanlık koltuğuna oturur. Bu ikinci dediğim ise çok nadir olan bir durumdur.

Evet CHP’de bir değişim gerekli. Hem de öyle bir değişim değil. Bu değişimin adı Genel Başkan değişimi değil. Bu değişim gerçek bir değişim olmalı. Koltuğun sahibinin değişmesi ile değişim olmuyor.

NASIL BİR DEĞİŞİM?

Öncelikle bu delege denilen sistemin ortadan kaldırılması gerekiyor. Delegeler seçilene dek partilileri dinliyor, sonrasında ise tamamen kendi gelecekleri, kendi siyasi bekaları uğruna oy kullanıyor. Bu da sağlıklı bir PM oluşumu konusunda büyük handikaplar ortaya çıkarıyor.

Bunun yerine CHP’nin Türkiye genelinde ne kadar üyesi var ise tamamının hakim huzurunda oy kullanmaları ve seçimin yurt sathına yayılarak daha demokratik, daha katılımcı, daha çok parti tabanının istemini yansıtan bir sonuç ortaya çıkması sağlanmalıdır.

Sosyal demokratlıktan söz edip sosyal demokrat olamamak, demokrasiden dem vurup demokrasinin D’sini bile uygulamayan yöntemler içerisinde olan bir partinin genel başkanları değiştirerek DEĞİŞİM gerçekleştirdik demesi gerçeği yansıtmaz ve yansıtmamaktadır.

PARTİ TABANI NE İSTİYOR?

Bugün parti tabanına baktığımızda ikiye bölünmüş görünse de çoğunluğun mevcut genel başkan Kılıçdaroğlu ve ekibinin başarısız olduğu ve gelecek için umut vadetmediği yönünde olduğu ortadadır.

Bu gerçek ortada dururken, kurultayın toplanması için başlatılan imza kampanyasında belki de değişim isteyenler istenilen çoğunluğu sağlayamayacak ve tabanın isteği değil, tamamen bin küsur delegenin isteği, hırsları ve beka sorunları sonucu belirlemiş olacaktır.

Eğer değişim isteyenler gerçekten değişim istiyorlar ise CHP’nin yeniden yapılanmasını, seçim sistemlerini yeniden gözden geçirmesi gereklidir. CHP’de artık delege sultası sona ermeli ve partililerin söz sahibi olduğu bir düzen sağlanmalıdır. İşte o zaman CHP ivme kazanacak ve gün geçtikçe güçlenecektir.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
11 / 2 Parçalı bulutlu
Yarın: 8/1 Aralıklı gökgürültülü yağış