• 19 Ekim 2017, Perşembe

Türk siyasetinde son fotoğraf

Türkiye’de siyaset bir türlü istikrara kavuşamıyor. Her geçen gün tam bir kaos yaşanıyor siyasette. Bunu sakın olaki bugünün sorunu olarak düşünmeyelim. Türkiye’de siyaset dün de kaos içindeydi, bugün de öyle, eğer bu anlayış sürerse gelecekte de kaos Türk siyasetinin tek tanım biçimi olabilir.

Şimdi şöyle bir göz atalım siyasete ve siyasi partilerimize. Örneğin iktidar partisi AKP’yi ele alalım. Neler oluyor bir bakalım AKP’de.

İktidar partisi en tepesinden en alt örgütüne kadar tam bir kaos ortamı içinde. Bakın genel başkan ve Cumhurbaşkanı metal yorgunluğu diyor ve bazı belediye başkanlarının istifa etmeleri gerektiğini açıkça söylemese de ima ediyor. Her şeyden önemlisi metal yorgunluğu ifadeleri bazı yol ayrımlarının açık ve net işareti.

AKP’nin örgütlerine baktığımızda da durum farklı değil. Aydın AKP’de il başkanı görevinden ayrılmış, ortada il başkanlığı için isimler dolaşıyor; aylar oldu hala Aydın il başkanı belirlenemedi ki, bu bile başlı başına bir kaos ortamı.

Ana muhalefet partisi CHP’de iç kargaşa hiçbir zaman bitmiyor. Ya genel merkez düzeyinde genel başkanlık yarışının yarattığı kaos ortamı var. Ya da örgütlerde güç kavgası var; son zamanlarda Aydın’da yaşanan ise delege kavgası. Aydın’ın alt mahallesinde delege seçimleri normal takvim içinde gerçekleştirilemedi, güç savaşı nedeni ile. Neyi paylaşamıyorlar ise alt mahallede kavga gürültü delege seçimleri yapılamadı ve ertelenmek zorunda kaldı. Önümüzdeki hafta sonu bu seçimler yapılacak.

Gelelim MHP’ye. MHP’de hiç olmadığı kadar kavga ortamı yaşanıyor. Genel merkez yönetimi ayak direttikçe yerel örgütler de bölünüp parçalanıyor. Yerel örgütlerde eleştirel yaklaşan partililerin geçmişine bakılmaksızın örgütten gitmeleri için her yol deneniyor ve birer birer istifa etmeleri ile MHP giderek küçülüyor.

İstenmediği halde genel başkanlık koltuğunda oturmaya devam eden Genel Başkan ise partisindeki birlik ve bütünlüğü sağlamak, partisindeki aykırı sesleri dinlemek yerine ya iktidarın gayri resmi ortağı gibi davranıyor, ya da Türkcell Spor Ligi’nde bir maça 11 yabancı futbolcu ile çıkan takıma laf söylemeyi kendisinde hak görüyor. Sen o takıma laf söyleyeceğine Türkiye’de yabancı futbolcu sınırlamasını ortadan kaldıranlara bak.

İşte Türk siyasetindeki tablonun görünen bir bölümü…

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu