• 19 Kasım 2015, Perşembe

Jeotermal karşıtlığı niye!

Aydın’da birkaç yıldır bir jeotermal karşıtlığı almış başını gidiyor. Köylüsü, kentlisi, öğretmeni, doktoru, işçisi memuru jeotermale karşı bayrak açmışlar; ‘istemezuk’ diye feryat figan ediyorlar.

Eylemler yapılıyor, köylüler ayaklanıyor, ya da ayaklandırılıyor. Niçin; jeotermal enerjinin kullanılmaması için. Kendi öz kaynağımızı, elimizin altındaki bitip tükenmek bilmeyen enerji kaynağının kullanılmaması için.

Kendileri açısından doğru bir hareket olabilir. Hangi verilere, hangi bilimsel araştırmalara dayanarak bunu yapıyorlar bilmiyorum. Ellerinde hangi istetiştik veri var? Hangi bilimsel araştırmanın sonuçları var? Bunları kamu oyu ile paylaşsalar da herkes öğrense ve top yekun karşı dursak.

Belin bildiğim bir şey varsa; bu da yine doğalgaz lobisinin işi. Aydın ve yöresinde kullanılacak jeotermal, özellikle de konutların ısıtma ve soğutmasında kullanılmaya başlaması ile birlikte doğalgazın Aydın’da kullanımı nerede ise sıfıra yakın bir konuma gelecek. Bu durum da doğalgaz şirketlerinin işine gelmeyecektir, gelmemektedir.

Jeotermale karşı yapılan bu eylemler, ‘Jeotermal istemezug’ eylemleri tamamen doğalgaz lobisinin değirmenine su taşımaktan öte bir şey değildir. Bu konuda da yine yanlış hedefe yönelmiş görünüyoruz. Jeotermal’e karşı olmaktan çok, kullanılan sıcak suyun doğaya salınmasına karşı olmamız ve reenjeksiyon sisteminin kullanılması gerektiğinin altını çizmemiz, hatta jeotermalin seracılık alanında kullanımının yaygınlaştırılması için eylemler peşinde olmamız gerektiğini düşünüyorum.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu