• 19 Aralık 2014, Cuma

Çığ etkisi oluşmadan

Geçtiğimiz günlerde ofiste günlük rutin işlerle uğraş halinde iken kapı zilinin sesi duyuldu. Kapı açıldığında karşımızda genç bir kız, yakasında görevli olduğunu belirten bir kart ile içeri girdi.

Kendisinin Efeler Belediyesi tarafından görevlendirildiğini ve belediye adına anket çalışması yaptığını belirterek, birkaç dakikamızı ayırıp soruları yanıtlayıp yanıtlayamayacağımızı sordu.

Elbette soruları yanıtlayabilirdik ve öyle de yaptık.

İlk sorulardan biri ‘Efeler ilçesinin, ya da Aydın’ın en önemli sorunu nedir?’ idi.

Ne diyebilirdik ki?

Elbette bize göre, daha doğrusu bana göre Aydın’ın en önemli sorunlarının başında trafik sorunu geliyordu. Trafiğin tıkanma, cadde üzerlerine park edilen araçlar ve zaten dar olan caddelerin iyice daralması sonucu trafiğin daha da tıkanıyor olmasından başka hangi sorunu ilk sıraya koyabilirdik ki?

Evet, her geçen gün artan araç sayısı, artan nüfus ve nüfus yoğunluğu karşısında kent merkezindeki trafik yoğunluğunun da doğru orantılı olarak artması sonucu kentin belli başlı noktalarında trafik tıkanma noktasına geliyor.

Bundan üç-dört yıl öncesine dek trafik sorunu dediğimizde, trafiğin tıkanmasından söz ettiğimizde akşam saatlerinden, yani mesai bitiminde söz ediyorduk. Ama bugün böyle bir sorun belli saatlerin de dışına çıkmış nerede ise günün her saatinde Ramazanpaşa kavşağı, Zafer Meydanı, Akbank Kavşağı ve elbette Yeni Dörtyol kavşağının tıkandığını görüyoruz.

Sorun kimin sorunudur bilmem, ancak bu sorunun ivedilikle çözüme kavuşturulması gerektiği açık ve net bir biçimde ortada. Yolları bozup yollar yapmaktan vazgeçip ivedilikte kent içi trafiğin çözümü için harekete geçilmesi gerekiyor. Unutmayın bugün küçümsediğiniz sorunlar bir çığ etkisi yaratıyor ve gün geliyor devasa boyutlara ulaşıyor. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
30 / 16 Sağanak yağışlı
Yarın: 30/16 Sağanak yağışlı