• 20 Şubat 2014, Perşembe

Bu isimler kim belirledi?

Seçim takvimi işlemeye devam ediyor. Önceki gün siyasi partilerin Belediye Başkan adaylarını ve Belediye Meclis üyesi adaylarının listesini seçim kuruluna vermeleri için tanınan sürenin son günüydü. Son günde eksik de olsa partiler Seçim Kurulu’na bir liste verdiler.

Seçim Kurulu’na verilen listeleri öğrenmek istediğimizde partilerin ne kadar ketum davrandıklarına tanık olduk. Listeleri basına vermek istememe gibi bir tutum içerisinde olduklarını gördük.

Peki niye böyle bir tutum içerisine giriyor siyasi partiler?

Aslına bakılırsa bunun tek bir nedeni var. Siyasi Partiler Belediye Meclis üyesi aday listelerini belirlerken liyakata, partililiğe göre isimleri belirlemedikleri için böyle bir tutum sergiliyorlar. İstiyorlar ki, parti içinde doğabilecek, doğacağını adları gibi emin oldukları sıkıntıların biraz daha gecikmeli olarak kamuoyuna yansıması.

Kimin ya da kimlerin belirlediği belli olmayan Belediye Meclis üyesi adaylarına bir de oy isteyecekler. Partili mi, değil mi, önemli değil. Önemli olan listelerin belirlenmesinde söz sahibi olan kişinin istedikleri yerine gelsin.

O zaman ne demeye insanlar aylarca, yıllarca bir partinin çatısı altında siyaset yapmaya çalışıyorlar? Niye zamanlarını ve paralarını harcayarak partinin neferi olmaya çalışıyorlar? Biri gelip aday listesini belirleyecekse ve de kimin partili olup olmadığına bakılmayacaksa ne gerek var bir siyasi parti çatısı altında siyaset yapmaya?

Onlarda biliyor bunu, ama kişisel egolara daha ağır bastığı ve söz geçirebilecekleri isimler aradıkları için olsa gerek listeler partililerin, parti delegelerinin belirlediği isimlerden oluşmak yerine, bir veya birkaç kişinin belirlediği aday listeleri ortaya çıkıyor.

Bu durumda önceki gün Seçim Kurulu’na verilen ve hafta sonuna kadar eksikleri giderilerek kesinleşecek Belediye Meclis üyesi aday listeleri kimin belirlediği listeler? 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.